Jump to content

Piers Morgan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Piers Morgan
Morgan në PaleyFest 2013
U lind në30 mars 1965
ProfesioniPrezantues televiziv, shkrimtar, gazetar, reporter, kritikues shoqëror
Vite aktiviteti1985-prezent

Piers Stefan Pughe-Morgan (lindi më 30 mars 1965) është një transmetues, gazetar, shkrimtar dhe personalitet anglez. Ai aktualisht është bashkëprezantues i programit të ITV Breakfast Good Morning Britain nga e hëna në të mërkurë çdo javë.

Morgan filloi karrierën e tij në Fleet Street si shkrimtar dhe redaktues për disa gazeta tabloidësh, duke përfshirë The Sun, News of the World, dhe Daily Mirror. Në vitin 1994, ai u emërua redaktor i News of the World nga Rupert Murdoch, i cili e bëri atë redaktorin më të ri të një gazete kombëtare britanike në më shumë se gjysmë shekulli.[1] Në televizion, ai priti Piers Morgan LiveCNN nga viti 2011 deri më 2014, duke zëvendësuar Larry King Live në kohën e duhur pas daljes në pension të King.[2][3] Ai ishte një gjyqtar në America's Got Talent dhe Britain's Got Talent.[4] Në vitin 2008, Morgan fitoi sezonin e shtatë të The Celebrity Apprentice.[5] Në Mbretërinë e Bashkuar, ai ka paraqitur Tregimet e Jetës së Piers Morgan që nga viti 2009, dhe Good Morning Britain që nga viti 2015.[6][7] Morgan ka shkruar tetë libra, duke përfshirë katër vëllime kujtimesh.

Morgan lindi nga prindërit Vincent Eamonn O'Meara, dentist irlandez dhe Gabrielle Georgina Sybille (née Oliver), një grua angleze. Në lidhje me pikëpamjet e tij fetare, Morgan ende identifikohet si katolik për shkak të ndikimit të nënës së tij, dhe beson në një jetë të përtejme, por nuk "shkon në Rrëfim, me siguri sepse do t'i duhej [atij] shumë kohë".[8] Ai ka një vëlla, Jeremy, i cili është më i madh se ai për dy vjet. Disa muaj pas lindjes së tij, familja u transferua në Newick, East Sussex. Babai i tij vdiq kur Morgan ishte 11 muajsh; nëna e tij më vonë u martua me Glynne Pughe-Morgan, një pronar pub i cili më vonë punoi në biznesin e shpërndarjes së mishit, dhe ai mori mbiemrin e njerkut të tij. Ai u arsimua në shkollën e pavarur të Cumnor House, midis moshave 7 dhe 13 vjeç, pastaj Shkolla Chailey, një shkollë e mesme gjithëpërfshirëse në Chailey.[9] Pas nëntë muajsh në Lloyd's of London, Morgan studioi gazetarinë në Kolegjin Harlow.[1] Morgan u bashkua me Surrey and South London Newspaper Group në vitin 1985.[10]

  1. ^ a b Davies, Hunter (13 dhjetor 1994). "From City boy to World leader". The Independent (në anglisht). Marrë më 16 korrik 2018.
  2. ^ "Piers Morgan is Larry King's CNN replacement", MSNBC, 8 shtator 2010.
  3. ^ "Piers Morgan's CNN show cancelled after 3 years" (në anglisht). CBC News. 23 shkurt 2014. Marrë më 24 shkurt 2014.
  4. ^ Nudd, Tim. "Piers Morgan Leaving America's Got Talent". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2013. Marrë më 15 gusht 2012.
  5. ^ Johnson, Caitlin (28 mars 2008). "Relative unknown wins 'Celebrity Apprentice'". Today (në anglisht). Marrë më 15 gusht 2012.
  6. ^ "Piers Morgan handed permanent role on Good Morning Britain". The Guardian (në anglisht). 14 tetor 2015. Marrë më 14 tetor 2015.
  7. ^ "Piers Morgan has been replaced on Good Morning Britain". PinkNews (në anglisht). Marrë më 9 gusht 2017.
  8. ^ Mance, Henry (15 mars 2017). "Piers Morgan on Trump, Twitter and the power of prayer". Financial Times (në anglisht). Marrë më 30 korrik 2018.
  9. ^ Naughton, Philippe; Costello, Miles (6 prill 2008). "The rhino in riot gear has a way of coaxing out secrets: PROFILE: Piers Morgan". The Sunday Times (në anglisht). Marrë më 16 korrik 2018.
  10. ^ Ortiz, Jen. "SCANDALOUS! 11 Years in the Life of Piers Morgan". Business Insider (në anglisht). Marrë më 11 nëntor 2011.