Pika e kontrollit të sigurisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tanke të ushtrisë amerikane dhe tanke sovjetike në pikën e kontrollit Charlie, 1961

Pikat e kontrollit civil ose pikat e kontrollit të sigurisë dallohen nga pikat kufitare në atë që ato janë ngritur dhe zbatuar brenda zonave të afërta nën kontrollin ushtarak ose paraushtarak. Pikat e kontrollit civil janë përdorur në zonat e përfshira nga konflikti në të gjithë botën për të monitoruar dhe kontrolluar lëvizjen e njerëzve dhe mallrave në mënyrë që të parandalohet dhuna. Ato janë përdorur gjithashtu nga policia gjatë kohës së paqes për të ndihmuar në luftën kundër terrorizmit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]