Pilar, Buenos Aires

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pilar
Qytet
Njohur si Kryeqyteti Kombëtar i Polos
Djepi i Federalizmit
noform
Pamje nga fusha e golfit
Stema_figura
Stema e Pilarit
Bandera de Pilar.png
Flamuri i Pilarit
Vendndodhja
Pilar is located in Argentina
Pilar
Pilar

Koordinatat: 34°27′J 58°55′P / 34.450°J 58.917°P / -34.450; -58.917

Administrimi
Shteti Flamuri Argjentina
Provinca Buenos Aires
Kryetari i Bashkisë Nicolás Ducoté
Partia Cambiemos
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 355 km2
Lartësia 18 m (m.n.d.)
Popullsia 296,826 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 12 tetor 1755
Zona Kohore UTC-3
Kodi Postal B1629
Prefiksi 0230
Faqja Zyrtare www.pilar.gov.ar

Pilar është qytet në provincën Buenos Aires, Argjentinë. Ndodhet rreth 60 kilometra larg Buenos Aires. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2010, qyteti ka pasur 299,826 banorë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Pilar, Argentina – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale