Pirana (Prizren)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Piranë
Fshat
Vendndodhja
Piranë is located in Kosova
Piranë
Piranë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Prizren
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 302 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 17′ 33″ Veri

20° 40′ 21″ Lindje

Piranë është një vendbanim në komunën e Prizrenit, Kosovë. Fshati shtrihet në hapsirën gjeografike të rrafshit të Dukagjinit në fushën e Podrimës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita e mirë gjeografike që ka fshati, toka bujqësore si dhe rrjedha e dy lumenjëve (Drini i Bardhë dhe Topllu) bëjnë që fshati të ketë të zhvilluar bujqësinë ku më shumë se 50 % e popullsisë merren me bujqësi. Pirana është qendër e rëndësishme nëpër të cilën kalon rruga magjistrale e cila lidh qytetin e Prizrenit me Gjakovën dhe Rahovecin, rruga e cila lidh fshatrat e thella si Reti e ulët, rruga e vjetër për Rahovec poashtu rruga e cila lidh Therandën me Prizrenin.

Pirana në lindje kufizohet me fshatin Zojz, në jug-lindje me fshatin Arbanas dhe në jug me fshatin Landovicë. Në perëndim e ndan Drini i Bardhë me fshatrat e Hasit të Prizrenit : Krajk e Çollak, në veri me fshatrat Krushë e vogël, Qëndres si dhe Reti e ulët.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pirana ka një popullsi prej 3.800 banorë prej të cilëve 98% janë Shqiptarë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]