Pit dhe Dragoi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pit dhe Dragoi
Pete's Dragon 2016 Logo.svg
Logoja e filmit
Viti 2016
Regjia David Lowery
Prodhimi James Whitaker
Skenari David Lowery
Toby Halbrooks
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Bryce Dallas Howard
Oakes Fegley
Wes Bentley
Karl Urban
Oona Laurence
Robert Redford
Muzika Daniel Hart
Kinematografia Bojan Bazelli
Montazhi Lisa Zeno Churgin
Studioja kinematografike Walt Disney Pictures
Whitaker Entertainment
Shpërndarë nga Walt Disney Studios Motion Pictures
Data e daljes në kinema 11 gusht, 2016 (Shqipëri)
12 gusht, 2016 (SHBA)
Kohëzgjatja 103 minuta
Shteti Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 6.7/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga The BFG
Pasohet nga Beauty and the Beast


Pit dhe Dragoi (titulli origjinal: Pete's Dragon)[1] është një film amerikan, zhanri fantazi aventurë, me regji të David Lowery dhe skenar të David Lowery e Toby Halbrooks. Filmi është riprodhim[2] i filmit të vitit 1977 me të njëjtin titull. U prodhua nga Walt Disney Pictures dhe u filmua në Zelandë të Re.[3]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në pjesën veri-perëndimore të Shteteve të Bashkuara, një rojtare pylli, Grejs Meacham, gjen një djalë të vogël të quajtur Pit i cili jetonte në pyll për gjashtë vite me një dragua misterioz të quajtur Eliot. Me ndihmën e babait të saj dhe të Natalisë, Grejs vendosë që ta zbulojë identitetin e Pitit dhe të vërtetën lidhur me Eliotin. Por problemet shfaqen kur Gavin, planifikon që ta kapë dhe ta bëjë për vete Eliotin.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.cineplexx.al/movie-al/Petes-Dragon-3D/
  2. ^ http://variety.com/2016/film/reviews/petes-dragon-review-disney-remake-1201824343/
  3. ^ Bulbeck, Pip (17 gusht 2015). "New Zealand Merges Film Agencies". The Hollywood Reporter. Marrë më gusht 18, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Kroll, Justin (19 shtator 2014). "Disney Finds Its Pete For 'Pete's Dragon' Remake". variety.com. Marrë më shtator 20, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Karl Urban replaces Michael C. Hall". Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 dhjetor 2016. Marrë më 30 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]