Plano, Texas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Plano, Texas
Anglisht : City of Plano
qytet
noform
Granite Park in May 2011
Flamuri_figura
Vendndodhja
Plano, Texas is located in SHBA
Plano, Texas
Plano, Texas

Koordinatat: 33°1′11″V 96°41′57″P / 33.01972°V 96.69917°P / 33.01972; -96.69917

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas
Qarku Stampa:Flagicon image</ref> Collin

 Denton</ref>

Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 185.5 km2
 •  tokësore 185.5 km2
 •  ujore 0.2 km2
Lartësia 206 m (m.n.d.)
Popullsia 269776 banorë (2012)
 •  aglomerati 6,426,214 (DFW Metroplex) banorë
Dendësia 1474.99 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1873
Zona Kohore CST-6
Verore CDT-5
Kodi Postal 75023-26, 75074-75, 75086, 75093-94
Prefiksi 214, 469, 972
Koordinatat 33° 1′ 11″ Veri

96° 41′ 57″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.plano.gov

Plano, Texas (City of Plano) është një qytet në qarkun Stampa:Flagicon image</ref> Collin  Denton</ref>]] të shtetit federal Texas, SHBA. Në Plano, Texas jetojnë 269776 banorë (2012), dhe dendësia e popullisë është 1474.99 banor/km2. Qyteti ka një sipërfaqe prej 185.5 km2 (71.6 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 206 m (675 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Plano, Texas – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale