Plisi (lashtësi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pikturë e lashtë greke nga Apulia, nga shekulli IV p.e.s. Muzeu i Luvrit

Plisi (greqisht:πῖλος – pilos, i njohur edhe si pilleus ose pilleumlatinisht) ishte një kapele, e cila përdorej në Iliri dhe Greqi të Lashtë[1] dhe rajonet përreth, e më vonë është paraqitur edhe në Romën e Lashtë

Plisi vazhdon të përdoret nga shqiptarët dhe është një pjesë shumë e zakonshme e kostumit dhe veshjes kombëtare të shqiptarëve në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni dhe në të gjithë vendet e mërgatës.

Terrakotë e lashtë greke statujë e një fshatari i veshur me një plis nga shekulli I p.e.s.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje interwiki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]