Ploçe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ploče
—  Qytet  —
Ploče is located in Kroacia
Ploče
Ploče
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Dubrovnik-Neretva
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43.05°0′0″V 17.43°0′0″L / 43.05000°V 17.43000°L / 43.05000; 17.43000 (Ploče)Koordinatat: 43.05°0′0″V 17.43°0′0″L / 43.05000°V 17.43000°L / 43.05000; 17.43000 (Ploče)
Popullsia 5.812 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Ploče (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Dubrovnik-NeretvaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 5812 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 5871 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 6537 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ploče – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Dubrovnik-Neretva