Plombières-les-Bains

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
  1. RIDREJTO Stampa:Qytet (Franca)

Plombières-les-Bains është komunë në departamentin VosgesLindja e madhe në lindje të Francës.

Les bains i referohet burimit termal në zonë, ku vetitë u zbuluan nga Romakët. Burimi i saj u vizitua nga Montaigne, Voltaire, Pierre Beaumarchais, Napoleon Bonaparte, Joséphine de Beauharnais, Napoléon III, Hector Berlioz, Alphonse de Lamartine dhe Alfred de Musset.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]