Plombières-les-Bains

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Plombières (kthjellim).


Plombières-les-Bains
Komunë
noform
Pamje nga Plombières-les-Bains
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Plombières-les-Bains is located in Franca
Plombières-les-Bains
Plombières-les-Bains
47°54′52″V 6°54′08″L / 47.9145°V 6.9022°L / 47.9145; 6.9022Koordinatat: 47°54′52″V 6°54′08″L / 47.9145°V 6.9022°L / 47.9145; 6.9022
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Lindja e madhe
Departamenti Vosges
Kantoni Canton Val-d'Ajol
Kryetari Albert Henry
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 27,20 km2
Lartësia 300 m (m.n.d.)
Popullsia 1,745 banorë
Dendësia 64 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 88370
INSEE 88351
Faqja Zyrtare www.plombieres-les-bains.fr


Plombières-les-Bains është komunë në departamentin VosgesLindja e madhe në lindje të Francës.

Les bains i referohet burimit termal në zonë, ku vetitë u zbuluan nga Romakët. Burimi i saj u vizitua nga Montaigne, Voltaire, Pierre Beaumarchais, Napoleon Bonaparte, Joséphine de Beauharnais, Napoléon III, Hector Berlioz, Alphonse de Lamartine dhe Alfred de Musset.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]