Plumbi zgjerues (municion)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zgjerimi i Plumbit të Kalibrit .458 Pasi u Qëllua në një Buall Afrikan, Syncerus Caffer.

Plumbat zgjerues ose plumbi dumdum, janë predha të dizajnuara për t'u zgjeruar në përplasje. Kjo bën që plumbi të rritet në diametër, të luftojë depërtimin dhe të prodhojë një plagë më të madhe, duke i shkaktuar kështu më shumë dëme një objektivi të gjallë. Për këtë arsye, ato përdoren për gjueti dhe nga shumica e departamenteve të policisë, por përgjithësisht janë të ndaluara për përdorim në luftë. Dy modele tipike janë plumbi me majë të zbrazët dhe plumbi me majë të butë.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Plumbi, Fisheku, 5.56×45mm NATO, 7.62×51mm NATO.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Expanding bullet", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-16, marrë më 2022-12-26