Jump to content

Zhupania Pozhega-Sllavonia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Požega-Slavonija)
Zhupania Pozhega-Slavonia
Požeško-slavonska županija
Location of Zhupania Pozhega-Slavonia
Popullsia
 • Gjithsej78,034
{{{postal_code_type}}}
034
TargatHR-11
Faqja zyrtarewww.pszupanija.hr

Zhupania Pozhega-Slavonia (Kroacisht: Požeško-slavonska županija) është një zhupani kroat në Slavoninë perëndimore. Kryeqyteti i saj është Pozhega. Popullsia e saj ishte 78,034 deri në regjistrimin e vitit 2011.

Krahas qytetit të Zagrebit dhe zhupanisë së Bjellovarit dhe Billogorit, është një nga tre zhupanitë kroate që nuk kufizojnë një komb tjetër.

Zhupanija Pozhega-Slavonia kufizohet me zhupaninë e Bjellovarit dhe Billogorit në veriperëndim, zhupaninë e Viroviticës dhe Podravkës në veri, zhupaninë e Osijekut dhe Baranjës në verilindje, zhupaninë e Brodit dhe Posavinës në jug dhe zhupaninë e Sisakut dhe Mosllovaçës në jugperëndim.

Ndarja administrative

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhupanija Pozhega-Slavonia është e ndarë në 5 qytete dhe 5 komuna. Qytetet:

Komunat:

Piramida e popullsisë së zhupanisë Pozhega-Slavonia për regjistrimin e vitit 2011.


Popullsia historike e zhupanisë së Pozhegës dhe Slavonisë
VitiPop.±%
1857 47.877—    
1869 53.532+11.8%
1880 54.183+1.2%
1890 68.101+25.7%
1900 79.141+16.2%
1910 91.272+15.3%
1921 91.076−0.2%
1931 99.657+9.4%
VitiPop.±%
1948 89.646−10.0%
1953 94.761+5.7%
1961 99.340+4.8%
1971 101.745+2.4%
1981 99.096−2.6%
1991 99.334+0.2%
2001 85.831−13.6%
2011 78.034−9.1%
Source: Naselja i stanovništvo Republike Hrvatske 1857–2001, Zyra Kroate e Statistikave, Zagreb, 2005

Nga regjistrimi i vitit 2011, zhupania kishte 78,034 banorë. Dendësia e popullsisë është 43 persona për km2.

Kroatët etnikë formojnë shumicën me 90.4% të popullsisë, të ndjekur nga serbët me 6.0%.[1]

  1. ^ "Stanovništvo prema narodnosti po gradovima/općinama, Popis 2011" (në kroatisht). Zyra Kroate e Statistikave. Marrë më 4 dhjetor 2014.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]