Pogragja (Gjilan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Pogragja)
Shko te: navigacion, kërko
Pogragjë
Kalajë
Fshat
noform
Kalaja e Pogragjës
Vendndodhja
Pogragjë is located in Kosova
Pogragjë
Pogragjë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Gjilan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 552 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 60000
Koordinatat 42° 25′ 45″ Veri

21° 34′ 58″ Lindje

Faqja Zyrtare http://www.Pogragja.ch

Pogragjë është një vendbanim në komunën e Gjilanit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Kalajë. Fshati është vendbanim në juglindje të Gjilanit në anën e djathtë të lumit Morava e Binqes rrëzë Maleve të Karadakut, jo larg kalasë së lashtë me të njëjtin emër. Pogragja është qender e Bashkësise lokale, në të cilën gravitojnë edhe fshatrat tjera për rreth: Llocë, Kokaj, Sllubicë, Bilinicë, Stublina.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Pogragja shtrihet përgjatë luginës së lumit Morava e Binçes, në një lartësi mbidetare prej 400 m. Ky vendbanim është afirmuar në pikëpamje të shërbimeve institucionale me ndarjen administrative deri në vitin 1953 që ka pasur funksionin e qendrës komunale. Pogragja sot është bashkësi lokale e e kësaj treve. Pogragja kufizohet me Llocën në jug, Bilinicën dhe fsh.Kukaj në lindje, në perëndim me Uglarin e në veri me Caparin e Bukovikun dhe në verilindje me Dobërçanin, Ranillugun, e Stublinën.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Lëvizja e popullsisë së Pogragjës tregon rritje nga regjistrimi i parë pas Luftës së dytë botërore e deri më sot. Sipas regjistrimit të parë të popullsisë pas Luftës së Dytë Botërore në vitin 1948, Pogragja ka papasur 1082 banorë, në vitin 1981, 1560 banorë. Në Pogragjë nuk ka asnjë minoritet ose pakicë. Të githë janë etnik shqiptar.

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Banorë
1948 1082
1953 1210
1961 1184
1971 1404
1981 1567
1991 1561
2011 1211[1]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Pogragja gjithsej posedon me 1846.91 hektar sipërfaqe. Prej tyre 382.19 ha janë sipërfaqe me ara, 1.74 ha, me pemishte, 133.61 ha sipërfaqe me livadhe, 108.97 ha sipërfaqe me kullosa, 1128.34 ha sipërfaqe me pyje,. Gjithsej tokë produktive Pogragja i ka 1754.90 ha. tokë. Sipërfaqe joproduktive gjithsej i ka 92 ha.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Personalitete[redakto | redakto tekstin burimor]

 •  Prof.Dr. Sadik Rashiti, Sociolog
 •  Prof. Rabit Rexhepi, ish Politikan
 •  Prof.Dr. Fehmi Rexhepi, historian
 •  Prof.Dr. Nuhi Rexhepi, gjuhetar
 •  Mr. Xhafer Xhaferi, sociolog
 •  Mr. Xhemajl Xhemajli, historian
 •  Prof. Rifat Shabani, pedagog sportiv
 •  Prof. Emrush Qamili, Gjuhë dhe Let.Shqipe
 •  Ing. Fatmir Rexhepi, politikan
 •  Mr.sci Nagip Rexhepi, Gjinekolog
 •  Jur.dip. Avdi Limoni
 •  Jurist dip. Halim Halimi – Veteran i arsimit
 •  Prof. Azem Azemi, Gjeograf
 •  Prof. Sadri Xhelili, Fizicient
 •  Mr.sc. Nijazi Rexhepi, Kimist
 •  Prof. Ymer Latifi, Gjuhe Shqipe
 •  Ecc.dip. Ramiz Jashari, ekonomist
 •  Ecc.dip. Beqir Shaqiri, ekonomist
 •  Ecc.dip. Shukri Hasani, ekonomist
 •  Ecc.dip. Ilmi Limani, ekonomist
 •  Ecc.dip. Shefki Rexhepi, ekonomist
 •  Prof. Bekim Mustafa, Matematicient
 •  Ing.Fadil Latifi , Teknolog
 •  Prof. Izeir Hyda, Letërsi dhe gjuhë
 •  Ing. Mejdi Rexhepi, Elektrotekinik
 •  Jur i dip. Selman Imeri - Jurist
 •  Dr. Jashar Jashari, urolog
 •  Ing. Rexhep Jashari, këngëtar
 •  Prof. Bahtije Jashari, gjeografe
 •  Prof. Mensure Jashari, prefesoreshë e gjuhës angleze në Forcat e Sigurisë së Kosovës
 •  Prof.Dr. Lulzim Esati, Teolog
 •  Prof.Agim Ajvazi, Agronom
 •  Fatos Ajvazi, Inxhinier i Teknologjise
 •  Dr. Fatime Ajvazi-Lenjani, Stomatologe
 •  Jur.dip.Halil Zahiri,
 •  Jur.dip Xhelil Sahiti
 •  Ecc.Xhelal Shabani , Ekonomist
 •  Ing. Fadil Rexhepi , Teknolog
 •  Sylejman Ramadani, Elektricist
 •  Adem Jashari, Arsimtar
 •  Bujar Salihu, poet
 •  Prof. Sami Durmishi , Gazetar
 •  Prof. Luan Durmishi , Tenori i parë i Kosovës
 •  Ecc.dip. Beqir Shaqiri, ekonomist
 •  Prof. Nuhi Duraku, Gjuhe Frenge
 •  Prof. Zija Latifi, Gjuhe Shqipe
 •  Prof.Dr.Shpresa Qamili,Gjuhes Angleze
 •  Ing. Shefqet Behluli, Inxhinier i metalurgjise
 •  Jur. dip. Jetullah Behluli
 •  Prof. Mukadeze Behluli, Biologe
 •  Prof.Dr Reshat Jashari, Veterin
 •  Dr. Fatmira Jashari Veterinere
 •  Mr. Jeton Rexhepi, Art
 •  Ing. Kadrush Limoni, Teknolog
 •  Prof. Xhemile Ferizi Ecc.dipl.
 •  Ing.dipl.Lulzim Ferizi Inxhinier i elektroteknikes
 •  Betim Ferizi Teknologji Informative
 •  Mr. Flurim Ferizi Master I Edukates Fizike
 •  Faton Ferizi Teknologji Informative
 •  Xhemail Ferizi Skencat politike
 •  Dr. Orhan Shaqiri, Veterin
 •  Prof. Rexhep Qamili, Ed. Fizike
 •  Prof. Nuhi Duraku, Gjuhe Frenge
 •  Prof. Zija Latifi, Gjuhe Shqipe
 •  Mr. Violeta Rexhepi, Pianiste
 •  Prof. Shkelqim Latifi, Histori
 •  Prof. Magbule Xhemaili, Art
 •  Prof. Arian Rexhepi, Art
 •  Prof. Valon Rexhepi, Muzikë
 •  Ecc. Arlind Behluli, Ekonomist
 •  Mr.Ecc. Kushtrim Qamili,Ekonomist
 •  Dr.Shpetim Qamili,Doktor i Mjekesise Veterinare(New York ,USA)
 •  Mr.ecc. i dip. Burim Hasani - ekonomist
 •  Jur i dip. Shefqet Xhelili
 •  Ecc i dip. Blerim Imeri - Ekonomist
 •  Ecc i dip. Betim Hyda - ekonomist
 •  Mr. Shkumbin Qamili, Gjuhes Angleze
 •  Dr. Selami Kurteshi, anestezist
 • Mr. Fitim Rifati, Shkenca e Historisë
 • Ing.dip.ndert.Visar Rexhepi
 •  Dr. Premtim Rashiti, Super specilalist i Kardiologjis, FSK
 •  Mr. Mendurim Rashiti, M.A. Psychology of Excellence in Business and Education in LMU, Munchen, Germany[2].
 •  Qamil Qamili, Mechatronic / Elektrotechnic (Bachelor of Engineering) System-Programues
 •  Hamdi Shabani, Gazetarë

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

[1] Fshati Pogragjë pamjet nga sateliti.