Policia bashkiake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Njësia patrulluese e Policisë Lokale të zonës Germinalt në Wallonia (Belgjikë).

Policia bashkiake, policia e qytetit ose policia lokale janë agjencitë e zbatimit të ligjit që janë nën kontrollin e pushtetit vendor. Këtu përfshihet qeverisja bashkiake, ku është nënndarja më e vogël administrative. Ata marrin fonde nga buxheti i qytetit dhe mund të kenë më pak kompetenca ligjore sesa policia "e paguar nga shteti". Këto forca policie zakonisht raportojnë te një kryetar bashkie ose një bordi policor lokal.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]