Policia e trazirave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oficerët polakë të Policjas që formojnë një linjë gjatë një trazire për Ditën e Pavarësisë Kombëtare në 2011.

Policia e trazirave është polici e cila organizohet, dislokohet, trajnohet ose pajiset për t'u përballur me turmat, protestat ose trazirat.

Policia kundër trazirave mund të përbëhet nga oficerë policie të rregullt që veprojnë në rolin e policisë së trazirave në situata të veçanta, ose mund të jenë njësi të veçanta të organizuara brenda ose paralelisht me forcat e rregullta të policisë. Policia kundër trazirave përdoret në një sërë situatash të ndryshme dhe për një sërë qëllimesh të ndryshme. Ata mund të përdoren për të kontrolluar trazirat siç sugjeron emri i tyre, për të shpërndarë ose kontrolluar turmat, për të ruajtur rendin publik ose për të dekurajuar kriminalitetin, ose për të mbrojtur njerëzit ose pronën.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]