Jump to content

Policia sekrete

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Policia sekrete ose policia politike, janë agjenci të inteligjencës, sigurisë ose policisë që përfshihen në operacione të fshehta kundër kundërshtarëve dhe disidentëve politikë, fetarë ose socialë të një qeverie. Organizatat e policisë sekrete janë karakteristikë e regjimeve autoritare dhe totalitare. Ata mbrojnë pushtetin politik të një diktatori ose regjimi dhe shpesh veprojnë jashtë ligjit për të shtypur disidentët dhe për të dobësuar opozitën politike, duke përdorur shpesh dhunë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti, Ligji, Policia.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]