Polk County (Missouri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Polk County

Polk County është një nga 114 qarqetshtetin federal MissouriShteteve të Bashkuara të Amerikës. Nga regjistrimet e vitit 2010, popullsia ishte 31.137. Selia e këtij qarkut është Bolivar. Qarku u themelua 5 janar 1835, dhe u quajt Ezekieli Polk.

Polk County është pjesë e Springfield, bazuar në zonat statistikore të MO Metropolitan.