Poreç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Poreč)
Shko te: navigacion, kërko
Poreč
Parenzo
—  Qytet  —
Poreč is located in Kroacia
Poreč
Poreč
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Istra
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.22°0′0″N 13.62°0′0″E / 45.22000°N 13.62000°E / 45.22000; 13.62000 (Poreč)Koordinatat: 45.22°0′0″N 13.62°0′0″E / 45.22000°N 13.62000°E / 45.22000; 13.62000 (Poreč)
Popullsia 9.615 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Poreč (në Kroatisht Parenzo) është një qytet në zhupaninë IstraKroaci.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 9615 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 9684 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 10448 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.71%[2].

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Poreč – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Istra