Jump to content

Porky Pig

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Porky Pig
Personazh nga Looney Tunes/Merrie Melodies
Paraqitja e parëI Haven't Got a Hat (2 mars 1935)
Krijuar ngaFriz Freleng (origjinal)
Frank Tashlin (ridizanjuar)
Tex Avery (ridizajnuar)
Dubluar ngaJoe Dougherty (1935–1937)
Mel Blanc (1937–1989)
Jeff Bergman (1990–2006)
Noel Blanc (1990)
Bob Bergen (1990–prezent)
Joe Alaskey (1992)
Greg Burson (1992–1994)
Rob Paulsen (1993)
Eric Goldberg (1996)[1]
Billy West (2004)
Informacione
LlojiDerr shtëpiak
GjiniaMashkull
Significant other(s)Petunia Pig
LidhjetPinkie (nip)
Cicero (nip)
Pinkster (pasardhës i paspecifikuar)
Priscilla (vajzë)

Porky Pig është një personazh i animuar në seritë e karikaturave Warner Bros. Looney Tunes dhe Merrie Melodies. Ai ishte personazhi i parë i krijuar nga studioja që tërhiqte audiencën bazuar në popullaritetin e tij, dhe animatorët krijuan shumë seri të shkurtra të vlerësuara me karakter të veçantë. Ai është i njohur kur shfaqet në fund të secilit epizod ku thotë "Th-th-th-that's all folks!". Ai është personazhi më i vjetër i vazhdueshëm i Looney Tunes.

Porky u rendit në numrin 47 në listën e TV Guide me 50 personazhet më të mirë vizatimorë.[2] Ai u tregua në njërën nga dy kopertinat e kësaj çështje në një crossover me Duck Dodgers dhe Powerpuff Girls.[3]

Filma të hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhi u prezantua në filmin e shkurtër I Haven't Got a Hat (lëshuar për herë të parë më 2 mars 1935), me regji nga Friz Freleng. Kreu i studios Leon Schlesinger sugjeroi që Freleng të bënte një version vizatimor të filmave popullorë Our Gang. Porky ka vetëm një rol të vogël në film, por derri i vogël i belbëzimit shpejt u bë popullor. Emri i Porky erdhi nga dy vëllezër që ishin shokë klase të fëmijërisë së Freleng, me nofkën "Porky" dhe "Piggy".

Porky ndau belbëzimin e tij me dubluesin që fillimisht e luajti atë, Joe Dougherty, i cili në të vërtetë ishte një person që belbëzonte. Për shkak se Dougherty nuk mund të kontrollonte belbëzimin e tij, megjithatë, kostot e prodhimit u bënë shumë të larta pasi seancat e tij të regjistrimit zgjatën orë, dhe linjat shtesë të Porky u bënë nga Count Cutelli.[4] Mel Blanc i gjithanshëm zëvendësoi Dougherty në vitin 1937. Blanc vazhdoi belbëzimin; sidoqoftë, u shfrytëzua për një efekt komedik më të saktë (siç është pengimi i një fjale të thjeshtë vetëm për të zëvendësuar një fjalë më të gjatë pa vështirësi, ose anasjelltas).[5]

Porky's Duck Hunt u lëshua në vitin 1937, dhe Blanc u bë zyrtarisht zëri i përhershëm i Porky deri në vdekjen e tij në 1989. Në intervistat e mëvonshme, Blanc shpesh thoshte se ai synonte belbëzimin e Porky të ishte sugjerues i murmurimës së derrave të vërtetë.[6] Porky's Duck Hunt ishte gjithashtu filmi i parë i një personazhi tjetër të Looney Tunes, Daffy Duck.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Superior Duck (1996)". IMDb.com (në anglisht). Marrë më 2 gusht 2017.
  2. ^ "CNN.com - TV Guide's 50 greatest cartoon characters of all time - July 30, 2002". Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2012. Marrë më 16 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Powerpuff Girls". TVGuide.com (në anglisht). Marrë më 2 gusht 2017.
  4. ^ "Who Was Count Cutelli?"
  5. ^ Barrier, Michael (1999). Hollywood Cartoons: American Animation in Its Golden Age (në anglisht). Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-516729-0.
  6. ^ "Tweety And Sylvester Bring Mel Blanc Back To Life" (në anglisht). NPR. 20 nëntor 2011. Marrë më 1 maj 2017. And, you know, it's not a stutter. That's a grunt. Porky is a (makes sound) grunt.