Poroshtica (Lebanë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Poroshticë
Пороштица
Fshat
Vendndodhja
Poroshticë is located in Serbia
Poroshticë
Poroshticë

Koordinatat: 42°52′13″V 21°43′10″L / 42.87028°V 21.71944°L / 42.87028; 21.71944

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Jabllanicë
Komuna Lebanë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 52′ 13″ Veri

21° 43′ 10″ Lindje

Poroshticë (serbisht: Пороштица/Poroštica) është fshat në komunën e Lebanës, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 667 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 113. Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]