Porsanger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Porsanger (kthjellim).


Porsanger
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Porsanger

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Lakselv
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål, Kven e Sami
Kryekomunari Bjørn Kåre Søderholm (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 70°1′V 25°1′L / 70.017°V 25.017°L / 70.017; 25.017 (Porsanger)Koordinatat: 70°1′V 25°1′L / 70.017°V 25.017°L / 70.017; 25.017 (Porsanger)
Sipërfaqja 4.878 km2
Popullsia 4.299 banorë 2004
Dendësia 0,88 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Porsangværing ose Porsangerværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1259
Vendndodhja
Lakselv is located in Norvegjia
Lakselv
Lakselv
Porsanger – harta_foto
www.porsanger.no

Porsanger është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 4878 km² dhe popullsi 4299 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]