Port-Salut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Port-Salut
Komunë
noform
Perëndimi i diellit në plazhin e Port-Salut
Administrimi
Shteti Flamuri Haiti
Departamenti Sud
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 48.79 km2
Popullsia 17,368 banorë (2009)
Dendësia 356 banorë/km2

Port-Salut është komunë bregdetare në departamentin SudHaiti.

Port-Salut është vend i popullarizuar për turistët për shkak plazhit të bukur që ka. Port-Salut është vendlindja e ish-presidentit të Haitit Jean-Bertrand Aristide dhe është poashtu vendlindja e ish-kryeministrit Jean Marie Chérestal.