Portal:Kryefaqe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

redakto

Portali: Faqja kryesore

Portal
Mirëseerdhët në portalin Kryefaqe të enciklopedisë së lirë Wikipedia!
Ky portal është parashikuar të shërbejë si pikë mbështetje për krijimin e një faqe të re kryesore, e cila do të pasqyrojë në mënyre më të përmbledhur dhe më efikase temat, si nga ana e përmbajtjes ashtu dhe nga ajo estetike.
Pyetjet apo sugjerimet tuaja jeni te lutur ti drejtoni tek faqja e diskutimeve.
Portal

redakto

Pasqyra

WIKIPEDIA Enciklopedia e Lirë, synon krijimin e një enciklopedie të plotë, pa gabime, në të gjitha gjuhët, e korigjueshme nga të gjithë dhe e lirë për përdorim. Wikipedia përdor teknikën Wiki si mjet bashkëpunimi midis autorëve. Wikipedia kryesore është ajo në gjuhën angleze, projekti i së cilës filloi në Janar të vitit 2001.
Sot më datën 21 prill 2019, tek Wikipedia e gjuhës shqipe jemi duke punuar mbi 76.346 artikuj. Çdokush prej jush mund të kontribuojë vullnetarisht me dijen e tij për zgjerimin e mëtejshëm të kësaj enciklopedie të lirë. Hapat fillestare janë mëse të thjeshta. Shikoni edhe këtu.

redakto

Lajme aktuale

 • Forcat perëndimore sulmojnë bazat e Gadafit. Zyrtarët perëndimorë thonë se operacioni ka për qëllim krijimin e zonës së ndalim fluturimit mbi Libi..[1]
 • Fatmire Bajramaj mund të shpallet futbollistja më e mirë në botë. Mesfushorja kosovare është njëra prej 10 kandidateve të nominuara nga FIFA dhe France Football, për çmimin ‘FIFA Futbollistja më e mirë e vitit në botë’...[2]
 • Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu dha dorëheqje...[3]
 • Katastrofa në Pakistan, më e tmerrshme se tërmeti në Haiti.[4]
 • 10:4 për Kosovën - pavarësia e ligjshme. [5]
 • Kongo: Mbi 270 viktima nga eksplodimi i cisternës, [6]
 • Një tërmet i fuqishëm e ka tronditur mëngjesin e sotëm pjesën jugore të Meksikës,[7]
 • Izraeli sulmon anijet e ndihmave, mbi 10 të vdekur.[8]
 • Përplasen trenat në Indi, 65 të vdekur. [9]]
 • Somalia e njeh Republikën e Kosovës .[10]
 • Të paktën 19 vetë janë vrarë dhe më shumë se pesëdhjetë të tjerë plagosur në një sulm vetëvrasës me bombë në kryeqytetin afgan, Kabul. [11]
 • Djordjevic ka urdhëruar dërgimin e kufomave në Batajnicë. [12]
 • Në Rashkë protestohet për shkak të zhvarrimit. [13]
 • Agjencitë e lajmeve njoftojnë se në Australi është arrestuar Dragan Vasilkovic, ish-komandant paraushtarak serb i akuzuar nga autoritetet kroate për krime lufte të kryera në vitet 1990.[14]
 • Ambasada e Republikës së Xhibutit në Paris, përmes një note diplomatike ka njoftuar zyrtarisht ambasadën e Republikës së Kosovës në Paris me vendimin e Qeverisë së Xhibutit për të njohur Kosovën shtet të pavarur.[15]
 • Autoritet e Serbisë konfirmuan gjetjen e një varreze masive me trupat e 250 shqiptarëve, në Rashkë....[16]
 • Trupa ushtarake nga vende anëtare të NATO-s kanë marshuar më 9 maj 2010 në Sheshin e Kuq në Moskë, si pjesë e manifestimeve që shënojnë 65 vjetorin e fundit të Luftës së Dytë Botërore.[19]
 • Pakistani ka realizuar sot me sukses eksperimentin e lëshimit të dy raketave balistike, të cilat janë në gjendje të bartin si predha bërthamore, ashtu edhe konvencionale... [20]

redakto

Artikulli ditor

Gjergj Kastrioti (Skënderbeu) është Heroi Kombëtar i shqiptarëve. Ai ishte luftëtar i denjë dhe organizatori i Kuvendit të Arbërit, në të cilin u zgjodh si prijës i Lidhjes Shqiptare të Lezhës. Më 28 nëntor 1443 u shpall rimëkëmbja e principatës së Kastriotëve. Mbi kështjellën e Krujës u ngrit flamuri me shkabën e zezë dykrenare. (më shumë...)

redakto

Enciklopedia

Vini Re! - Jeni të lutur të emërtoni faqet që krijoni në trajtën e shquar, dhe të përdorni sipas mundësisë shkronjat specifike Ë , Ç , ë , ç .
Wikipedia-logo.png KategoriTreguesi alfabetikShfleto
Shkencat Natyrore dhe Matematika

Astronomia · Biologjia · Fizika · Informatika · Kimia · Matematika · Statistika · Shkencat e Ambjentit dhe Mjedisit · Shkencat e Shëndetit · Shkencat e Tokës

Shkencat e zbatuara

Albanologjia · Agrokultura · Arkitektura · Biznesi · Komunikimi · Arsimi · Inxhinieria · Shkencat e Konsumit dhe Familjes · Shteti · Ligji · Shkencat e Librarisë dhe Informacionit · Mjekësia · Politika · Çështja publike · Programim · Teknologjia · Transporti

Shkencat Sociale dhe Filozofia

Antropologjia · Arkeologjia · Ekonomia · Filozofia · Gjeografia · Gjuha · Letersia · Historia · Mitologjia · Psikologjia · Sociologjia · Shkencat Politike

redakto

Figura e ditës

redakto

Bashkësia

redakto

Festa dhe kremtime

redakto

A e dini se

 • ... më 19 shkurt 1931 albanologu i shquar Milan Shuflay, u bë viktimë e atentatit kriminel serb ,duke hyrë në banesën e tij në Zagreb të Kroacisë. Atë e privoi nga jeta dora vrastare e kriminelit serb,Branko Zvergel, i cili i takonte Organizatës terroriste”Mlada Jugosllavia”,{Jugosllavia e Re}
 • ...Faik Konica, ka qenë ambasador e parë i Shqipërisë që shërbeu për një periudhë të gjatë në SHBA.
 • ... Amerikanët Riçard Berd dhe Flojd Benet, janë të parët të cilët fluturuan mbi Polin e Veriut më 9 maj të vitit 1926.
 • .... se Piramida e Keopsit kur është ndërtuar ka qenë e lartë 147 m, por pas uljes së terenit tash lartësia e sajë është 137 m ?
Mëllaga, megjithëse një bar i keq, në mjekësinë popullore ka treguar vlera të jashtëzakonshme. Me mjaft sukses gjethet dhe lulet e bimës janë përdorur në qetësimin e krizave të astmës. Rrënja përmban me shumicë mucilagje e pektina, amidon dhe sheqerna. Në sajë të këtyre elementëve bima përdoret me sukses kundër pezmatimit të rrugëve të frymëmarrjes dhe të sëmurëve me astëm. Gjatë krizave, që prekin të sëmurin, këshillohet pirja e menjëhershme e çajit të mëllagës të ëmbëlsuar me mjaltë.

redakto

Wikipedia në gjuhë të tjera

Gjuhë të përzgjedhura

Shqip (Albanian:76.346) - Afrikanisht - Arabisht (العربية) - Azerbajxhanisht - Bjellorusisht (Беларуская) - Bullgarisht (Български) - Boshnjakisht - Katalanisht - Çekisht - Danisht - Gjermanisht - Greqisht (Ελληνικά) - Anglisht - Spanjisht - Estonisht - Persisht (فارسی) - Finlandisht - Frengjisht - Irlandisht - Galicisht - Hebreisht (עברית) - Hindisht (हिन्दी) - Kroatisht - Hungarisht - Armenisht (Հայերեն) - Italisht - Japonisht (日本語) - Gjeorgjisht (ქართული) - Koreanisht (한국어) - Kurdisht - Latinisht - Luksemburgisht - Lituanisht - Letisht - Hollandisht - Norvegjisht - Polonisht - Portugisht - Rumanisht - Rusisht (Русский) - Sllovakisht - Sllovenisht - Serbisht (Српски) - Suedisht - Tamilisht (தமிழ்) - Turqisht - Ukrainisht (Українська) - Vietnamisht - Kinezisht (中文) - (më shumë...)


redakto

Projekte të ngjashme

Wikipedia
Enciklopedia e lirë
Wiktionary
Fjalori
Wikiquote
Përmbledhje citatesh
Wikisource
Dokumente (ang.)
Wikispecies
Gjallesat (ang.)
Wikinews
Lajme (ang.)
Commons
Multimedia (ang.)
Meta-Wiki

Fresko kujtesën e serverit