Portal:Ngjarjet e tanishme/20 Gusht 2006

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
20 Gusht 2006 : E dielë redaktoni historiku
  • 10 të vdekur dhe 40 të zhdukur në brigjet italiane. // RTK (VOA}
  • Sipas numërimit të fletëvotimeve të fundit në zgjedhjet e përgjithshmeRD të Kongos që ka një sistem garues të dyfishtë të zgjedhjeve asnjëri nga kandidatët nuk ka fituar pesëdhjetë përqindëshin. Rezultate e plota të paraqitura tregojnë që Kabila ka 44.81% ndërsa Bemba's 20.03% të fletëvotimeve për vete. Thuhet se ka pasur qitje nga armët automatike dhe MLC-ja (Medecins Sans Frontieres) akuzon Gardën Republikane të Kabila-së për vrasjen e një pjesëtari të tyre dhe plagosjen e tre policëve. // Reuters, SBS