Portal:Teknikë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
redakto 
Portali Teknikë Intro
Portal
Mirëseerdhet në portalin Teknika të enciklopedisë së lirë Wikipedia!
Ky portal shërben për tu njohur nga afër me temat e teknikës. Për disa tema ekzistojnë dhe portale të tjera,
të cilat mund ti gjeni duke ndjekur lidhjet e jashtme. Pyetjet apo sugjerimet tuaja drejtojini tek faqja e diskutimeve.
Teknikë
redakto 
Teknikë Lajme

A e dini se? Kuba ishte vendi i dytë në botë pas SHBA që kishte tv me ngjyra në vitin 1959.

Çdo herë që tështijmë zemra ndalon së punuari për një sekondë.

Rusia është 127 herë më e madhe se Bangladeshi për nga sipërfaqja, por popullsinë e kanë pothuajse të njëjtë.

Toka rrutullohet rreth diellit me shpejtësi 108000 km/orë.

Populli i Hollandës është populli me shtatin më të gjatë në Europë.

Urithët durojnë më shumë se devetë dhe gamilet pa ujë.

Numri i automjeteve rritet 3 herë më shumë se numri i njerëzve.

Gruaja më e vogël në botë kosiderohet Puline Musterse e lindur me 26 nëntor të vitit 1876 në Hollandë. Pas lindjes ajo ishte vetëm 30 cm. Në moshën 9 vjeçare ajo ishte 55 cm, ndërsa në moshën 19 vjeçare ajo arriti vetëm 61 cm në gjatësi.

Në trupin e njeriut muskuli më i fortë është gjuha.

 1. Faruk Krasniqi
redakto 
Artikulli i muajit
redakto 
Teknikë Temat
redakto 
A e dini se

A E DINI SE Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.

 • Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
 • Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
 • Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.
 • Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
 • Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
 • Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
 • Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
 • Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
 • Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
 • Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
 • Vetem mushkonjat femra piskojne.
 • Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
 • 96% e sallatorit, eshte uje.
 • Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
 • Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
 • Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.
 • Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
 • Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
 • Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
 • Fluturat shijojne me ane te kembeve.
 • Delfinet flene me nje sy hapur.
 • Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
 • Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
 • Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
 • Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
 • Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
 • Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
redakto 
Burime interneti
redakto 
Portale të ngjashme

Portal:Elektronika

redakto 
Kategori
redakto 
Fotografia e muajit
[[Skeda:{{{1}}}|300px|{{{2}}}]]

{{{2}}}


redakto 
Artikuj të ri
redakto 
Teknikë Lista
redakto 
SubPortala

Fresko kujtesën e serverit