Portal:Teknologji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

A e dini se më 1991 fabrika franceze e automobilave hodhi ne treg versionin e ri te makinave "clio" te cilat paten sukses të jashtzakonshem duke regjistruar shitje rekord ne europe e deri ne SHBA ,ato plotesonin shijet e ekonomisteve ne france,te cilet kerkonin gjithnje makina ekonomike dhe te manovrueshme ,si dhe me "kushte" versioni "clio" doli per here te pare ne treg me 1991.suksesi u gjend në to sepse ato kishin versione me te mira se paraardhesit e tyre" renault 5". Me 1993, ato u paraqiten perseri me versione shtesë si: abs,srs airbag,ajër të kondicinuar, Dritare elektike,sesore thyerje,shërbime kompjuterike etj