Portia Doubleday

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Portia Doubleday
PortiaDoubledayTIFFSept09.jpg
Doubleday në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto, 2009
Lindi më (1988-06-22) 22 Qershor, 1988 (32 vjeç)
Vendlindja Los Angeles, California, SHBA
Profesioni Aktore
Prindër

Portia Ann Doubleday (e lindur më 22 qershor, 1988) është një aktore Amerikane. Ajo është shfaqur në vitin 2009 në filmin Youth in Revolt si Sheeni Saunders, në vitin 2011 në filmin Big Mommas: Like Father Like Son , si Jasemini Lee dhe në vitin 2013 në filmin Carrie si Chris Hargensen. Që nga viti 2015, ajo me rolin Angela Moss luan në dramë-filmin televiziv, Mr. Robot.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Doubleday u lind dhe rrit në Los Anxhelos, Kaliforni, vajza e Christina Hart dhe Frank Doubleday. Ajo ka lindur në një familje pjesë e biznesit televiziv: prindërit e saj janë ish aktorë profesionistë dhe motra e saj më e madhe, Kaitlin, është gjithashtu një aktore.[1]Nëna e saj tani punon në industrinë e argëtimit si shkrimtare dhe prodhuese e dramave.[2] et.[3]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film
Viti Titulli Roli Shënime
1998 Legend of the Mummy Young Margaret
2009 18 Becky I shkurtër
2009 Youth in Revolt Sheeni Saunders
2010 In Between Days Lindley I shkurtër
2010 Almost Kings Lizzie
2011 Big Mommas: Like Father, Like Son Jasmine Lee
2012 K-11 Butterfly
2012 Howard Cantour.com Dakota I shkurtër
2013 Carrie Chris Hargensen
2013 Her Isabella
2015 After the Ball Kate / Nate Rol kryesor
Television
Viti Titulli Roli Shënime
2011 Mr. Sunshine Heather 12 episode
2015–present Mr. Robot Angela Moss Rol kryesor

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ouzounian, Richard (5 janar 2010). "Portia Doubleday: Michael Cera's transformer". Toronto Star. Toronto. Marrë më janar 7, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stein, Ruthe (6 janar 2010). "Youth in Revolt's Portia Doubleday making a name for herself". Houston Chronicle. Houston. Marrë më janar 7, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ordoña, Michael (7 janar 2010). "Brains and beauty in 'Youth in Revolt'". Los Angeles Times. Los Angeles. Marrë më janar 7, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]