Jump to content

Portreti i nje vajze ne zjarr

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portreti i nje vajze ne zjarr
Regjia ngaCéline Sciamma
Shkruar ngaCéline Sciamma
ProdhuesiVéronique Cayla Bénédicte Couvreur
LuajnëNoémie Merlant Adèle Haenel
KinematografiaClaire Mathon
MontazhiJulien Lacheray
MuzikaJean-Baptiste de Laubier Arthur Simonini

Kompania prodhuese
Lilies Films
Shpërndarë ngaPyramide Films
Data e publikimit
19 maj 2019 Festivali i Kanës
Kohëzgjatja
120 minutes[1]
ShtetiFrancë
GjuhaFrengjisht
Fitimi$7.3 million[2][3]

Portreti i një Vajze në Zjarr (Frengjisht: Portrait de la jeune fille en feu) është një film dramatik historik francez i vitit 2019, shkruar dhe drejtuar nga Céline Sciamma, ku interpretojnë Noémie Merlant dhe Adèle Haenel. Filmi tregon historinë e një afere të ndaluar midis një aristokrate dhe një piktore të ngarkuar për të pikturuar portretin e saj. Ngjarja zhvillohet në fund të shekullit 18-të, në Francë.

Portreti i një Vajze në Zjarr u zgjodh për të garuar për Palme d'Or në Festivalin e Filmit në Kanë 2019. [4] [5] Filmi fitoi Queer Palm në Kanë, duke u bërë filmi i parë i drejtuar nga një grua që fitoi çmimin. [6] Sciamma gjithashtu fitoi çmimin për skenarin më të mirë në Kanë. [1] [7] [8] Në Francë filmi doli ne kinema më 18 shtator 2019. [9]

Filme ishte nominuar për Independent Awards Awards, Critics 'Choice Awards dhe Golden Globe Awards për filmin më të mirë të gjuhëve të huaja dhe u zgjodh nga Bordi Kombëtar i Rishikimit si një ndër pesë top filmat e gjuhëve të huaja të vitit 2019.

Në fund të shekullit të tetëmbëdhjetë, Marianne, një piktore e re, jep mësime për pikturë. Një prej studenteve të saj e pyet atë për një pikturë të saj, të cilën Marianne e quan Portreti i një Vajze në Zjarr .

Vite më parë, Marianne mbërrin në një ishull të izoluar në Bretanjë. Ajo ishte porositur për të pikturuar portretin e një gruaje të re, të quajtur Héloïse, e cila do të martohej me një fisnik Milanez. Marianne informohet se Héloïse më parë ka refuzuar të pozojë për portrete pasi nuk dëshiron të martohet. Marianne bëhet si shoqëruese e paguar e Héloïse për të qenë në gjendje ta pikturojë atë në fshehtësi, dhe e shoqëron atë në shëtitjet e përditshme për të mësuar përmendësh veçoritë e saj.

Marianne përfundon portretin, por e gjen veten të paaftë të tradhtojë besimin e Héloïse dhe zbulon arsyen e vërtetë për ardhjen e saj. Pasi Héloïse kritikon pikturën, Marianne e shkatërron veprën. Nëna e Héloïse është e tronditur kur dëgjon që Héloïse është e gatshme të pozojë për Marianne gjatë ditëve të ardhshme. Deri sa nëna e Héloïse niset për në Itali, lidhja e Héloïse dhe Marianne forcohet. Një mbrëmje, ato lexojnë historinë e Orfeut dhe Euridikës dhe debatojnë për arsyen e vërtetë pse Orfeu u kthye për të parë gruan e tij. Dyshja ndihmojnë Sophie, një shërbëtore, të ketë një abort dhe të trija shkojnë në një mbledhi ku gratë këndojnë dhe kërcejnë, gjatë së cilës fustani i Héloïse për disa çaste kaplohet nga zjarri. Ndërkohë, nëpër shtëpi, Marianne përcillet nga pamje të Héloïse në një fustan martese.

Të nesërmen, Marianne dhe Héloïse shkojnë në një shpellë dhe ndajnë puthjen e tyre të parë dhe me pasion bëjnë dashuri më vonë atë natë. Gjatë ditëve në vazhdim, dashuria e tyre rritet. Sidoqoftë, ajo ndërprehet nga kthimi i pashmangshëm i nënës së Héloïse. Marianne skicon vizatime të të dyjave që të kujtojnë njëra-tjetrën dhe përshëndetet me nxitim. Ndërsa Marianne vrapon nga shtëpia, ajo dëgjon se Héloïse i thotë: "Kthehu!". Ajo kthehet rrotull dhe e sheh Héloïse në veshjen e saj të dasmës, duke u shfaqur tamam siç dukej në vizionet që përhumbën më parë Marianne.

Në të tashmen, Marianne zbulon se ajo e pa Héloïse edhe dy herë. Hera e parë ishte në një galeri në formën e një portreti, ku Héloïse u shfaq me një fëmijë dhe mbante me ngulm një libër të hapur në faqen 28, duke kujtuar një vetë-portret të Marianne që ajo kërkoi në atë faqe. Hera e dytë ishte në një koncert, ku Héloïse kaplohet me emocione ndërsa orkestra luan Presto nga "Vera" e Katër Stinëve të Vivaldit, të cilën Marianne e kishte luajtur më parë për Héloïse në një klaviçembal.

Gjirimet kryesore filluan në Tetor 2018 [10] dhe u përfunduan pas 38 ditësh. [11] Xhirimet u zhvilluan në Saint-Pierre-Quiberon në Britani dhe në një pallat në La Chapelle-Gauthier, Seine-et-Marne. [12]

Piktura dhe skica në film janë realizuar nga artisti Hélène Delmaire. Ajo pikturonte 16 orë çdo ditë gjatë xhirimeve, duke e mbështetur pikturimin e saj në skena. Duart e saj u shfaqën në film. Për të shënuar daljen e filmit në Francë, pikturat e Delmaire nga Portreti i një Zonja në Zjarr u ekspozuan në Galerie Joseph në Paris nga 20 deri më 22 shtator 2019. [13]

 • Noémie Merlant si Marianne
 • Adèle Haenel si Héloïse
 • Luana Bajrami si Sophie
 • Valeria Golino si Konteshë

Më 22 gusht 2018, distributori i filmit MK2 filloi shitjen e të drejtave ndërkombëtare të filmit, me Pyramide Films fitimin e të drejtave të shpërndarjes për Francën. [14] Më 10 shkurt 2019, Curzon Artificial Eye fitoi të drejtat për Mbretërinë e Bashkuar, Karma Films e bëri këtë për Spanjën, Cinéart për Benelux dhe Folkets Bio për Suedinë. [15] [16] Neon dhe Hulu fituan të drejtat e shpërndarjes për Amerikën e Veriut në 22 maj. [17] [18]

Portreti i një Vajze në Zjarr doli në Francë në 18 Shtator 2019. [9] Filmi u shfaq në premierë teatrale në Shtetet e Bashkuara si një lëshim i kufizuar më 6 dhjetor 2019, dhe u përcjell me publikim të gjerë në 14 shkurt 2020. [19] Filmi doli në Mbretërinë e Bashkuar më 28 shkurt 2020. [20]

Portreti i një Vajze në Zjarr u brohorit gjerë. Në uebfaqen e përmbledhjes së agregatorit Rotten Tomatoes, filmi mori aprovim prej 98% bazuar në 195 shqyrtime nga kritikët, me një vlerësim mesatar prej 9.04/10 dhe konsensus: "Një pjesë e një periudhe veçse e pasur, Portreti i një Vajze në Zjarr gjen tronditje, dramë që provokon mendimin brenda një dashurie të aktruar fuqishëm ". [21] Në Metacritic, filmi mori një rezultat prej 95 nga 100, bazuar në 38 kritika kritike, duke treguar "mirënjohje universale". [22]

Filmi ishte një nga tre të përzgjedhurit nga Ministria Franceze e Kulturës për aplikimin e Francës në Çmimin e 92-të të Akademisë për Filmin më të Mirë Ndërkombëtar, së bashku me Les Misérables dhe Proxima . [23] Les Misérables përfundimisht u dorëzua të përfaqësojë Francën. [24]

Award Date of ceremony Category Nominee(s) Result Ref
Cannes Film Festival 25 May 2019 Queer Palm Céline Sciamma Fitues/e [25]
Best Screenplay Award Fitues/e [1][7]
British Independent Film Awards 1 December 2019 Best International Independent Film Céline Sciamma, Véronique Cayla, Bénédicte Couvreur Kandidat/e [26][27]
European Film Awards 7 December 2019 Best Director Céline Sciamma Kandidat/e [28][29]

[30][31]
Best Actress Noémie Merlant Kandidat/e
Adèle Haenel Kandidat/e
Best Screenwriter Céline Sciamma Fitues/e
European University Film Award Portrait of a Lady on Fire Fitues/e
New York Film Critics Online 7 December 2019 Foreign Language Portrait of a Lady on Fire Fitues/e [32]
Los Angeles Film Critics Association 8 December 2019 Best Cinematography Claire Mathon Fitues/e [33]
Toronto Film Critics Association 8 December 2019 Best Foreign Language Film Portrait of a Lady on Fire Vendi i dytë [34]
Washington D.C. Area Film Critics Association 8 December 2019 Best Foreign Language Film Portrait of a Lady on Fire Kandidat/e [35]
Women Film Critics Circle 9 December 2019 Best Movie by a Woman Céline Sciamma Vendi i dytë [36]
Best Woman Storyteller Vendi i dytë
Best Movie About Women Portrait of a Lady on Fire Fitues/e
Best Foreign Film By or About Women Fitues/e
Karen Morley Award Kandidat/e
Best Screen Couple Noémie Merlant and Adèle Haenel[a] Fitues/e
Chicago Film Critics Association 14 December 2019 Best Cinematography Claire Mathon Kandidat/e [37][38]
Best Costume Design Portrait of a Lady on Fire Kandidat/e
Best Foreign Language Film Kandidat/e
Dallas-Fort Worth Film Critics Association 14 December 2019 Best Foreign Language Film Portrait of a Lady on Fire 5th place [39]
Boston Society of Film Critics 15 December 2019 Best Picture Portrait of a Lady on Fire Vendi i dytë [40][41]
Best Foreign Language Film Vendi i dytë
Best Cinematography Claire Mathon Fitues/e
St. Louis Film Critics Association 15 December 2019 Best Foreign Film Portrait of a Lady on Fire Kandidat/e [42]
IndieWire Critics Poll 16 December 2019 Best Film Portrait of a Lady on Fire 5th place [43]
Best Director Céline Sciamma 4th place
Best Screenplay Portrait of a Lady on Fire 10th place
Best Actress Noémie Merlant 13th place
Adèle Haenel 10th place
Best Supporting Actress 13th place
Best Cinematography Portrait of a Lady on Fire 3rd place
Best Foreign Film 3rd place
San Francisco Bay Area Film Critics Circle 16 December 2019 Best Foreign Language Film Portrait of a Lady on Fire Kandidat/e [44]
Seattle Film Critics Society 16 December 2019 Best Foreign Language Film Portrait of a Lady on Fire Kandidat/e [45]
Best Cinematography Claire Mathon Kandidat/e
Florida Film Critics Circle 23 December 2019 Best Picture Portrait of a Lady on Fire Fitues/e [46][47]
Best Director Céline Sciamma Fitues/e
Best Original Screenplay Kandidat/e
Best Cinematography Claire Mathon Vendi i dytë
Best Foreign Language Film Best Foreign Language Film Fitues/e
National Society of Film Critics 4 January 2020 Best Cinematography Claire Mathon Fitues/e [48]
Golden Globe Awards 5 January 2020 Best Foreign Language Film Portrait of a Lady on Fire Kandidat/e [49]
Austin Film Critics Association 6 January 2020 Best Supporting Actress Adèle Haenel Kandidat/e [50][51]
Best Foreign-Language Film Portrait of a Lady on Fire Kandidat/e
Online Film Critics Society 6 January 2020 Best Picture Portrait of a Lady on Fire 6th place [52][53]
Best Director Céline Sciamma Kandidat/e
Best Cinematography Claire Mathon Kandidat/e
Best Film Not in the English Language Portrait of a Lady on Fire Kandidat/e
New York Film Critics Circle Awards 7 January 2020 Best Cinematography Claire Mathon Fitues/e [54]
National Board of Review 8 January 2020 Top Five Foreign Language Films Portrait of a Lady on Fire Fitues/e [55]
Dorian Awards 8 January 2020 Film of the Year Portrait of a Lady on Fire Kandidat/e [56][57]
Director of the Year Céline Sciamma Kandidat/e
LGBTQ Film of the Year Portrait of a Lady on Fire Fitues/e
Foreign Language Film of the Year Portrait of a Lady on Fire Kandidat/e
Screenplay of the Year Céline Sciamma Kandidat/e
Visually Striking Film of the Year Portrait of a Lady on Fire Kandidat/e
Georgia Film Critics Association 10 January 2020 Best Cinematography Claire Mathon Kandidat/e [58][59]
Best Foreign Language Film Portrait of a Lady on Fire Kandidat/e
Critics' Choice Awards 12 January 2020 Best Foreign Language Film Portrait of a Lady on Fire Kandidat/e [60]
Lumières Award 27 January 2020 Best Film Portrait of a Lady on Fire Kandidat/e [61][62]
Best Director Céline Sciamma Kandidat/e
Best Actress Noémie Merlant Fitues/e
Best Cinematography Claire Mathon Fitues/e
London Film Critics Circle 30 January 2020 Film of the Year Portrait of a Lady on Fire Kandidat/e [63][64]
Foreign-Language Film of the Year Fitues/e
British Academy Film Awards 2 February 2020 Best Film Not in the English Language Portrait of a Lady on Fire Kandidat/e [65][66]
Satellite Awards 7 February 2020 Best Foreign Language Film Portrait of a Lady on Fire Kandidat/e [67]
Film Independent Spirit Awards 8 February 2020 Best International Film Céline Sciamma Kandidat/e [68][69]
César Awards 28 February 2020 Best Film Bénédicte Couvreur and Céline Sciamma Kandidat/e [70][71]
Best Director Céline Sciamma Kandidat/e
Best Actress Adèle Haenel Kandidat/e
Noémie Merlant Kandidat/e
Most Promising Actress Luàna Bajrami Kandidat/e
Best Original Screenplay Céline Sciamma Kandidat/e
Best Cinematography Claire Mathon Fitues/e
Best Sound Julien Sicart, Valérie de Loof and Daniel Sobrino Kandidat/e
Best Costume Design Dorothée Guiraud Kandidat/e
Best Production Design Thomas Grézaud Kandidat/e
GLAAD Media Award 19 March 2020 Outstanding Film – Limited Release Portrait of a Lady on Fire Në pritje [72]
 1. ^ Në garë me Jennifer Lopez and Constance Wu for Hustlers.
 1. ^ a b c d "Portrait de la jeune fille en feu (Portrait of a Lady on Fire)". Festival de Cannes. 2019. Marrë më 27 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Portrait of a Lady on Fire". Box Office Mojo. IMDbPro. 2019. Marrë më 28 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Portrait de la jeune fille en feu". The Numbers. Nash Information Services. 2019. Marrë më 28 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "The 2019 Official Selection". Festival de Cannes. 18 prill 2019. Marrë më 9 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Cannes festival 2019: full list of films". The Guardian. 6 maj 2019. Marrë më 18 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Richford, Rhonda. "Cannes: 'Portrait of a Lady on Fire' Takes Queer Palm Prize". Marrë më 25 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b Debruge, Peter (25 maj 2019). "Bong Joon-ho's 'Parasite' Wins the Palme d'Or at Cannes". Variety. Marrë më 26 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Pulver, Andrew (25 maj 2019). "Bong Joon-ho's Parasite wins Palme d'Or at Cannes film festival". The Guardian. Marrë më 26 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b "Portrait de la jeune fille en feu". JP's Box-Office (në frëngjisht). 2019. Marrë më 10 tetor 2019.
 10. ^ "Quiberon. Cinéma : Céline Sciamma et Adèle Haenel tournent sur la presqu'île". Le Télégramme. 24 tetor 2018. Marrë më 15 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Leon, Melissa (9 dhjetor 2019). "A Lesbian Movie Masterpiece That Explodes the Male Gaze". The Daily Beast. Marrë më 15 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Dutheil, Marie-Charlotte (30 maj 2019). "La Chapelle-Gauthier : le château sous les feux de la rampe grâce au Festival de Cannes". Le Parisien. Marrë më 15 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Paintings from the movie "Portrait of a Lady on Fire" at Galerie Joseph". Galerie Joseph (në anglishte amerikane). 2 tetor 2019. Marrë më 15 janar 2020.
 14. ^ Goodfellow, Melanie (28 gusht 2018). "mk2 launches sales on Céline Sciamma's 'Portrait of A Lady On Fire', Porumboiu's 'The Passenger' (exclusive)". Screen Daily. Marrë më 28 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Keslassy, Elsa (10 shkurt 2019). "mk2 Scores Major Deals Across Its EFM Slate (EXCLUSIVE)". Variety. Marrë më 28 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Grater, Tom (2 maj 2019). "Cannes Competition pair 'Portrait Of A Lady On Fire', 'The Whistlers' land at UK's Curzon (exclusive)". Screen Daily. Marrë më 7 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Barraclough, Leo (22 maj 2019). "Cannes: Neon, Hulu Acquire Celine Sciamma's 'Portrait of a Lady on Fire'". Variety. Marrë më 25 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Wiseman, Andreas (22 maj 2019). "NEON & Hulu Take North American Rights To Céline Sciamma's Palme d'Or Contender 'Portrait Of A Lady On Fire' — Cannes". Deadline Hollywood. Marrë më 28 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Erbland, Kate (21 nëntor 2019). "'Portrait of a Lady on Fire' Announces New Release Plan With Hypnotic Teaser — Exclusive". IndieWire. Marrë më 2 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Loughrey, Clarisse (9 tetor 2019). "Portrait of a Lady on Fire review, London Film Festival: A gorgeous study of two women in love, unbothered by the restrictions of men". The Independent. Marrë më 2 dhjetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Portrait of a Lady on Fire (Portrait de la jeune fille en feu)". Rotten Tomatoes. Fandango Media. 2019. Marrë më 15 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Portrait of a Lady on Fire". Metacritic. CBS Interactive. 2019. Marrë më 15 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Erbland, Kate (18 shtator 2019). "France's Submission for the Best International Feature Film Oscar Could Be a Game-Changer". Indiewire. Marrë më 8 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Sharf, Zack (20 shtator 2019). "'Portrait of a Lady on Fire' Loses Out on France's Oscar Pick to Ladj Ly's 'Les Miserables'". Indiewire. Marrë më 8 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Richford, Rhonda (24 maj 2019). "Cannes: 'Portrait of a Lady on Fire' Takes Queer Palm Prize". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 25 maj 2019.
 26. ^ Dalton, Ben (30 tetor 2019). "'The Personal History Of David Copperfield', 'Wild Rose' head 2019 BIFA nominations". Screen Daily (në anglisht). Marrë më 31 tetor 2019.
 27. ^ Ritman, Alex (1 dhjetor 2019). "British Independent Film Awards: 'For Sama' Wins Top Prize". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 7 dhjetor 2019.
 28. ^ "EFA Nominations". European Film Awards. 2019. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2019. Marrë më 11 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Lattanzio, Ryan (7 dhjetor 2019). "European Film Awards 2019: Antonio Banderas, 'The Favourite,' 'Portrait of a Lady on Fire' Triumph". IndieWire (në anglisht). Marrë më 7 dhjetor 2019.
 30. ^ "Portrait of a Lady on Fire Wins European University Film Award (EUFA)". European Film Academy. 6 dhjetor 2019. Marrë më 7 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Portrait of a Lady on Fire". European University Film Award. 2019. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2019. Marrë më 7 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Beresford, Trilby (7 dhjetor 2019). "'Parasite' Voted Best Picture by New York Film Critics Online". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 8 dhjetor 2019.
 33. ^ Lattanzio, Ryan (8 dhjetor 2019). "LA Film Critics Crown 'Parasite,' Bong Joon Ho, Mary Kay Place, and Antonio Banderas". IndieWire. Marrë më 8 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Announcing the TFCA's 2019 Award Winners". Toronto Film Critics Association (në anglishte kanadeze). 8 dhjetor 2019. Marrë më 5 janar 2020.
 35. ^ Neglia, Matt (8 dhjetor 2019). "The 2019 Washington DC Area Film Critics Association (WAFCA) Winners". NextBestPicture. Marrë më 9 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Neglia, Matt (8 dhjetor 2019). "The 2019 Women Film Critics Circle (WFCC) Nominations". NextBestPicture. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 9 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Once Upoan a Time... in Hollywood Leads Chicago Film Critics Association 2019 Award Nominations". Chicago Film Critics Association Awards. 12 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2019. Marrë më 5 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Chicago Film Critics Association". Chicago Film Critics Association (në anglishte amerikane). 14 dhjetor 2019. Marrë më 5 janar 2020.
 39. ^ Jorgenson, Todd (16 dhjetor 2019). "DFW Film Critics Pick '1917' As Best Film Of 2019". Dallas–Fort Worth Film Critics Association. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2019. Marrë më 5 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Current Winners – 2019 Awards". Boston Society of Film Critics (në anglisht). 15 dhjetor 2019. Marrë më 5 janar 2020.
 41. ^ Neglia, Matt (15 dhjetor 2019). "The 2019 Boston Society Of Film Critics (BSFC) Winners". Next Best Picture (në anglisht). Marrë më 5 janar 2020.
 42. ^ Neglia, Matt (15 dhjetor 2019). "The 2019 St. Louis Film Critics Association (StLFCA) Winners". NextBestPicture. Marrë më 17 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ Kohn, Eric (16 dhjetor 2019). "2019 Critics Poll: The Best Films and Performances According to Over 300 Critics From Around the World". IndieWire. Marrë më 5 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "SFBAFCC 2019 Awards". San Francisco Bay Area Film Critics Circle. Marrë më 5 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "'Parasite' Named Best Picture of 2019 by Seattle Film Critics Society". Seattle Film Critics Society. 16 dhjetor 2019. Marrë më 5 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Marriage Story leads 2019 Florida Film Critics Awards Nominations". Florida Film Critics Circle (në anglisht). 19 dhjetor 2019. Marrë më 5 janar 2020.
 47. ^ "Marriage Story and Portrait of a Lady on Fire tie for the most wins". Florida Film Critics Circle (në anglisht). 23 dhjetor 2019. Marrë më 5 janar 2020.
 48. ^ Nyren, Erin (4 janar 2020). "National Society of Film Critics Names 'Parasite' Best Picture". Variety (në anglisht). Marrë më 5 janar 2020.
 49. ^ Sharf, Zack (9 dhjetor 2019). "Golden Globes Nominations 2020 (Updated Live)". IndieWire. Marrë më 9 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Stoddard, Elizabeth (30 dhjetor 2019). "2019 AFCA Award Nominations". Austin Film Critics Association (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2019. Marrë më 5 janar 2020.
 51. ^ Whittaker, Richard (7 janar 2020). "Austin Film Critics Association Announces 2019 Awards". The Austin Chronicle. Marrë më 4 shkurt 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "2019 Awards (23rd Annual)". Online Film Critics Society. 22 dhjetor 2019. Marrë më 24 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ Mullen, Pat (6 janar 2020). "Parasite Tops Online Film Critics Society Award Winners". That Shelf (në anglishte amerikane). Marrë më 7 janar 2020.
 54. ^ "2019 Awards". New York Film Critics Circle. dhjetor 2019. Marrë më 7 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ Lewis, Hilary (3 dhjetor 2019). "'The Irishman' Named Best Film by National Board of Review". The Hollywood Reporter. Marrë më 3 dhjetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ Beresford, Trilby (3 janar 2020). "'Parasite,' 'Portrait of a Lady on Fire,' 'Pain and Glory' Lead Dorian Award Nominations". The Hollywood Reporter. Marrë më 4 janar 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ Adams, Ryan (10 janar 2020). "Parasite and Bong Joon Ho Sweep GALECA With 5 Dorian Awards". Awards Daily. Marrë më 23 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ "2019 Awards". Georgia Film Critics Association (në anglisht). Marrë më 5 janar 2020.
 59. ^ Peña, Jessica (10 janar 2020). "'Parasite' and '1917' Lead Georgia Film Critics Association Winners". Awards Circuit. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2020. Marrë më 23 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ "Critics' Choice Awards: 'The Irishman' Leads With 14 Nominations". The Hollywood Reporter. 8 dhjetor 2019. Marrë më 8 dhjetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ Goodfellow, Melanie (3 dhjetor 2019). "'Les Misérables' leads nominations in France's Lumière awards". Screen Daily. Marrë më 9 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ Roxborough, Scott (27 janar 2020). "France's Lumiere Awards: 'Les Misérables' Wins Best Film, Roman Polanski Tapped as Best Director". The Hollywood Reporter. Marrë më 28 janar 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ Grater, Tom (17 dhjetor 2019). "'The Souvenir', 'The Irishman', '1917' Lead London Critics' Circle Film Award Nominees". Deadline Hollywood. Marrë më 5 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ Lodge, Guy (30 janar 2020). "'Parasite' Tops London Film Critics' Circle Awards". Variety. Marrë më 4 shkurt 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ "Bafta Film Awards 2020: The nominations in full". BBC News (në anglisht). 7 janar 2020. Marrë më 7 janar 2020.
 66. ^ Lattanzio, Ryan (2 shkurt 2020). "BAFTA Awards: '1917' Crowned Best Film (Full Winners List)". IndieWire. Marrë më 4 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ "2019 Winners". International Press Academy. 2019. Marrë më 3 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ D'Alessandro, Anthony (21 nëntor 2019). "Spirit Award Nominations: A24 Leads For 4th Straight Year With 18 Noms As 'Uncut Gems' & 'The Lighthouse' Come Up Big". Deadline Hollywood. Marrë më 21 nëntor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ Galuppo, Mia; Nordyke, Kimberly; Howard, Annie (8 shkurt 2020). "Film Independent Spirit Awards: 'The Farewell' Takes Best Feature; Complete Winners List". The Hollywood Reporter. Marrë më 9 shkurt 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ Tartaglione, Nancy (29 janar 2020). "César Awards Nominations: Roman Polanski's 'An Officer And A Spy' Leads With 12; Ladj Ly's 'Les Misérables' Scores 11 – Full List". Deadline Hollywood. Marrë më 31 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ Roxborough, Scott (28 shkurt 2020). "'Les Miserables' Wins Best Film at Cesar Awards, Polanski Takes Best Director". The Hollywood Reporter. Marrë më 29 shkurt 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ Gardner, Chris (8 janar 2020). "Outstanding Film - Limited Release - GLAAD Media Awards: 'Booksmart,' 'Bombshell,' 'Rocketman' Among Nominees". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 8 janar 2020.


 • Portrait of a Lady on Fire
 • Portrait of a Lady on Fire

[[Kategoria:Filma frëngjisht]] [[Kategoria:Filma francezë]] [[Kategoria:Filma 2019]]