Jump to content

Portugalia në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portugalia
Flag
Televizioni transmetuesRTP
Eventi përzgjedhës
Finale kombëtare


Përzgjedhje e brendshme
  • 1976 (artisti)
  • 2005
Paraqitjet
Paraqitjet51 (42 finale)
Paraqitja e parë1964
Rezultatet më të miraVendi i 1-rë: 2017
Rezutatet jo të mira1964, 1997
Link
Faqja zyrtare: Portugalia në Eurovizion

Portugalia ka marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 51 herë që nga debutimi i saj në konkursin 1964. Që nga ajo kohë ai ka humbur pesë gara (1970, 2000, 2002, 2013 dhe 2016). Konkursi transmetohet në Portugali nga Rádio e Televisão de Portugal (RTP). Portugalia fitoi konkursin për herë të parë në 2017 dhe priti garën 2018 në Lisbonë.

Portugalia përfundoi e fundit në debutimin e saj në 1964 dhe përsëri në 1974, para se të arrinte rezultatin e saj më të mirë të shekullit të 20-të në 1996, me Lúcia Moniz që përfundoi e gjashta. Vendi përfundoi i fundit për herë të tretë në 1997. Pasi nuk ishte shfaqur në finale që nga viti 2010 dhe si mbajtës i rekordit për shumicën e paraqitjeve në garë pa një fitore, Portugalia fitoi në përpjekjen e 49-të, kur Salvador Sobral fitoi 2017 me këngën "Amar Pelos Dois", top i parë i Portugalisë pesë rezultate në garë. Si mikpritës në 2018, vendi përfundoi i fundit në garë për herë të katërt. Në vitin 2019, vendi nuk arriti të kualifikohej.[1]

Garuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Treguesi i tabelës
1
Fitues
2
Vendi i dytë
Vendi i fundit
X
Kënga u zgjodh por nuk konkurroi
Viti Artist Titulli Gjuha Finalja Pikë Gjysmëfinalja Pikë
António Calvário "Oração" Portugalisht 13 ◁ 0 No semi-finals
Simone de Oliveira "Sol de inverno" Portugalisht 13 1
Madalena Iglésias "Ele e ela" Portugalisht 13 6
Eduardo Nascimento "O vento mudou" Portugalisht 12 3
Carlos Mendes "Verão" Portugalisht 11 5
Simone de Oliveira "Desfolhada portuguesa" Portugalisht 15 4
Tonicha "Menina do alto da serra" Portugalisht 9 83
Carlos Mendes "A festa da vida" Portugalisht 7 90
Fernando Tordo "Tourada" Portugalisht 10 80
Paulo de Carvalho "E depois do adeus" Portugalisht 14 ◁ 3
Duarte Mendes "Madrugada" Portugalisht 16 16
Carlos do Carmo "Uma flor de verde pinho" Portugalisht 12 24
Os Amigos "Portugal no coração" Portugalisht 14 18
Gemini "Dai li dou" Portugalisht 17 5
Manuela Bravo "Sobe, sobe, balão sobe" Portugalisht 9 64
José Cid "Um grande, grande amor" Portugalisht 7 71
Carlos Paião "Playback" Portugalisht 18 9
Doce "Bem bom" Portugalisht 13 32
Armando Gama "Esta balada que te dou" Portugalisht 13 33
Maria Guinot "Silêncio e tanta gente" Portugalisht 11 38
Adelaide Ferreira "Penso em ti, eu sei" Portugalisht 18 9
Dora "Não sejas mau para mim" Portugalisht 14 28
Nevada "Neste barco à vela" Portugalisht 18 15
Dora "Voltarei" Portugalisht 18 5
Da Vinci "Conquistador" Portugalisht 16 39
Nucha "Há sempre alguém" Portugalisht 20 9
Dulce Pontes "Lusitana paixão" Portugalisht 8 62
Dina "Amor d'água fresca" Portugalisht 17 26
Anabela "A cidade (até ser dia)" Portugalisht 10 60 Kvalifikacija za Millstreet
Sara Tavares "Chamar a música" Portugalisht 8 73 No semi-finals
Tó Cruz "Baunilha e chocolate" Portugalisht 21 5
Lúcia Moniz "O meu coração não tem cor" Portugalisht 6 92 18 32
Célia Lawson "Antes do adeus" Portugalisht 24 ◁ 0 No semi-finals
Alma Lusa "Se eu te pudesse abraçar" Portugalisht 12 36
Rui Bandeira "Como tudo começou" Portugalisht 21 12
MTM "Só sei ser feliz assim" Portugalisht 17 18
Rita Guerra "Deixa-me sonhar (só mais uma vez)" Portugalisht, anglisht 22 13
Sofia Vitória "Foi magia" Portugalisht Failed to qualify 15 38
2B "Amar" Portugalisht, anglisht 17 51
Nonstop "Coisas de nada (Gonna Make You Dance)" Portugalisht, anglisht 19 26
Sabrina "Dança comigo" Portugalisht 11 88
Vânia Fernandes "Senhora do mar (Negras águas)" Portugalisht 13 69 2 120
Flor-de-Lis "Todas as ruas do amor" Portugalisht 15 57 8 70
Filipa Azevedo "Há dias assim" Portugalisht 18 43 4 89
Homens da Luta "A luta é alegria" Portugalisht Failed to qualify 18 22
Filipa Sousa "Vida minha" Portugalisht 13 39
Suzy "Quero ser tua" Portugalisht 11 39
Leonor Andrade "Há um mar que nos separa" Portugalisht 14 19
Salvador Sobral "Amar pelos dois" Portugalisht 1 758 1 370
Cláudia Pascoal "O jardim" Portugalisht 26 ◁ 39 Host country
Conan Osíris "Telemóveis" Portugalisht Failed to qualify 15 51
Elisa "Medo de sentir" Portugalisht Contest cancelled
The Black Mamba "Love Is on My Side" Portugalisht

Pritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Vendndodhja Vendi i ngjarjes Prezantuesit Imazh
2018 Lisbonë Altice Arena Catarina Furtado, Daniela Ruah, Filomena Cautela dhe Sílvia Alberto </img>

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]