Jump to content

Prades, Pyrenees-Orientales

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pradesi
Prada de Conflent (Ocitanisht)
Prades (Frëngjisht)
Nënprefekturë dhe komunë
Kisha e Shën Pjetrit
Kisha e Shën Pjetrit
Stema Pradesi
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiPyrénées-Orientales
QarkuPrades
KantoniLes Pyrénées catalanes
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Yves Delcor[1] (Ind.)
Sipërfaqja
1
10.870 km2 (4.197 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
6.081
 • Dendësia560/km2 (1,400/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
66149 /66500
Lartësia300–745 m (984–2,444 ft)
(avg. 357 m or 1,171 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Prades ( shqiptimi frëngjisht: [pʁad] ; Katalanisht: Prada de Conflent [ˈpɾaðə ðə kumˈflen] ) është një nënprefekturë e departamentit Pirenejtë Orientalërajonin e Ocitanisë të Francës Jugore . [2] Në vitin 2018, komuna kishte një popullsi prej 6,063 banorësh. Prades është kryeqyteti i komarkës historike Conflent . Banorët e saj quhen Pradéens dhe Pradéennes në frëngjisht dhe Pradencs dhe Pradenques në Katalonisht. Është gjithashtu qyteti mëmë i Jean Castexit, i cili shërbeu si Kryeministër i Francës nga 2020 deri në 2022.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prades ndodhet në kantonin e Pirenejve Katalanë dhe në rrethin e Pradesit, në malet Pirenejve pranë lumit Canigó dhe Têt . Qytetet e tij aty pranë përfshijnë : Codalet, Eus, Vinça dhe Villefranche-de-Conflent .

Harta e Pradesit dhe komunave përreth saj

Politika dhe administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetarët e bashkive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetar bashkie Fillimi i afatit Fundi i mandatit
Jean-François Denis 2001 2008
Jean Castex 2008 2015

Qytetet binjake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pradesi është binjakëzuar me:

Popullsia dhe shoqëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19685.937—    
19756.448+8.6%
19826.100−5.4%
19906.009−1.5%
19995.800−3.5%
20076.356+9.6%
20125.851−7.9%
20176.124+4.7%

Ngjarjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali Prades, i specializuar në muzikën e dhomës, filloi në vitin 1950, kur muzikantë të shquar u ftuan të luanin me Casals për të përkujtuar dyqindvjetorin e vdekjes së Johann Sebastian Bach. [3] Kjo pasoi një dekadë gjatë së cilës Casals kishte refuzuar të luante në publik për shkak të ngjarjeve në Spanjë. Që nga festivali i parë, regjistrimet e shfaqjeve në Prades u publikuan në etiketën diskografike Columbia .

Festivali u zhvendos në Përpinjan në vitin 1951, por u kthye në Prades vitin e ardhshëm. Ai u riemërua Festivali Pablo Casals në 1982.

Çdo verë, që nga viti 1968, Universitat Catalana d'Estiu ( Universiteti Veror Katalan ) mbahet në Prada de Conflent. Është një ngjarje akademike e cila zakonisht zgjat dhjetë ditë, e hapur për të gjithë, ku studiues, artistë dhe personalitete të tjera që vijnë nga të gjitha vendet katalane ligjërojnë dhe diskutojnë për një sërë temash të interesit të përgjithshëm.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ INSEE commune file
  3. ^ "Festival Pablo Casals". Arkivuar nga origjinali më 2013-04-27. Marrë më 2013-02-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)