Pranverë në Gjirokastër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pranverë në Gjirokastër
Arkivi i filmit
Titulli shqip Pranverë në Gjirokastër
Vendi i prodhimit Gjirokastër Shqipëri
Viti i prodhimit 1978
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Muharrem Fejzo
Skenari Kiço Blushi
Kameramani Petraq Lubonja
Jovan Kondakçiu
Drejtori artistik Josif Kromidha
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Ilia Shyti
Luftar Paja
Drini Hila
majlinda Bërxolli
Aktorët tjerë
Bernard Kokalari
Sotiraq Bratko
Perika Gjezi
Selma Sotirllari

"Pranverë në Gjirokastër" është një film shqiptarë i prodhuar në Shqipëri në vitin 1978.

Regjia: Muharrem Fejzo, Skenari: Kiço Blushi, Producent: Shqipëria e Re.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film muzikor. Dy të rinj që e kanë njohur njëri-tjetrin gjatë një aksioni rinie, po martohen. Rrugës për në shtëpinë e nuses, dhëndëri dhe krushqit udhëtojnë nëpër qytete ku ndihen pëgatitjet për festivalin folklorin të Gjirokastrës. Pas ceremonisë së martesës, nusja mer pjesë në festival.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]