Jump to content

Presidenti i Azerbajxhanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Detajet e ndërtimit nga http://e-qanun.az/print.php?internal=view&target=1&docid=15400&doctype=0
Flamuri i Presidentit të Azerbajxhanit.

Presidenti i Republikës së Azerbajxhanit është kreu i shtetit të Azerbajxhanit. Kushtetuta thotë se presidenti është mishërimi i pushtetit ekzekutiv, komandanti i përgjithshëm, "përfaqësuesi i Azerbajxhanit në politikat e brendshme dhe të jashtme" dhe "do të ketë të drejtën e imunitetit [nga ndjekja penale]". Presidenti sundon përmes zyrës së tij ekzekutive, Administratës Presidenciale, e përbërë nga një grup sekretarësh dhe ministrave të departamenteve. Përveç kësaj, ekziston një Kabinet i Ministrave në lidhje me politikën ekonomike dhe sociale dhe një Këshill i Sigurimit në lidhje me çështjet e jashtme, ushtarake dhe gjyqësore.

Vendi kryesor i punës është ndërtesa presidenciale (e njohur edhe si aparati presidencial) në rrugën Istiglaliyyat në Baku.[1][2][3] Ilham Aliyev, djali i ish-presidentit, Heydar, u zgjodh presidenti i 4-të dhe aktual më 31 tetor 2003 pas dorëheqjes së babait të tij për shkak të përkeqësimit të shëndetit të tij dhe përfundimisht vdiq disa muaj më vonë.

  1. ^ "Kompass catalog". Arkivuar nga origjinali më 2012-03-10. Marrë më 2014-08-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "ПРЕЗИДЕНТСКИЙ АППАРАТ АЗЕРБАЙДЖАНСКОЙ РЕСПУБЛИКИ". Arkivuar nga origjinali më 2014-08-12. Marrë më 2014-08-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Baku Information Arkivuar 2011-10-04 tek Wayback Machine