Jump to content

Presidenti i Maqedonisë së Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut
Претседател на Република Северна Македонија (Maqedonisht)
Në detyrë
Stevo Pendarovski

që nga 12 maj 2019
StatusiKreu i shtetit
VendbanimiVilla Vodno[1]
EmëruesZgjedhjet direkte
Kohëzgjatja e detyrës5 vjet
rinovohet një herë
Instrumenti konstituesKushtetuta e Maqedonisë së Veriut
Themelimi16 prill 1991
Mbajtësi i parëKiro Gligorov
Faqja zyrtarepretsedatel.mk

Presidenti i Maqedonisë së Veriut (Maqedonisht: Претседател на Република Северна Македонија, Pretsedatel na Republika Severna Makedonija) është kreu i shtetit i Maqedonisë së Veriut.

Institucioni i presidencës filloi pas shpalljes së pavarësisë më 8 shtator 1991. Presidenti i parë ishte Kiro Gligorov, presidenti më i vjetër në botë deri në dorëheqjen e tij në vitin 1999. Presidenca është kryesisht një post ceremonial dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut është figura kryesore politike e vendit dhe shefi ekzekutiv de facto.

Presidenti duhet të jetë shtetas i Maqedonisë së Veriut, të jetë mbi 40 vjeç dhe të ketë jetuar në Maqedoninë e Veriut për të paktën dhjetë nga pesëmbëdhjetë vitet e mëparshme para zgjedhjeve.[2]

Presidenti i Maqedonisë së Veriut zgjidhet duke përdorur një sistem të modifikuar dy raundesh; një kandidat mund të zgjidhet vetëm në raundin e parë të votimit nëse ata marrin ekuivalentin e mbi 50% të votave nga të gjithë votuesit e regjistruar.[3] Në raundin e dytë, pjesëmarrja e votuesve duhet të jetë së paku 40% që rezultati të konsiderohet i vlefshëm.[4]

Lista e kryetarëve të Maqedonisë së Veriut dhe mandati i tyre.
Emri Filloi Mbaroi Partia
1 Kiro Gligorov 18 shtator, 1991 4 tetor, 1995 Pa parti
Stojan Andov [5] 4 tetor, 1995 17 nëntor 1995 Partia Liberale
1 Kiro Gligorov 17 nëntor 1995 19 nëntor, 1999 Pa parti
Savo Klimovski [6] 19 nëntor, 1999 15 dhjetor, 1999 Alternativa Demokratike
2 Boris Trajkovski 15 dhjetor, 1999 26 shkurt, 2004 VMRO-DPMNE
Ljupco Jordanovski [7] 26 shkurt, 2004 12 maj, 2004 SDSM
3 Branko Crvenkovski 12 maj, 2004 12 maj, 2009 SDSM
4 Gjorgji İvanov 12 maj, 2009 12 maj, 2019 VMRO-DPMNE
5 Stevo Pendarovski 12 maj, 2019 Vazhdon SDSM

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "www.dnevnik.com.mk" (në maqedonisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2011.
  2. ^ Kushtetuta e Maqedonisë së Veriut Neni 80
  3. ^ Polls Open in Macedonia Presidential Elections Balkan Insight, 13 prill 2014
  4. ^ Kushtetuta e Maqedonisë Amandamenti XXXI
  5. ^ Për shkak të atentatit ndaj kryetarit Kiro Gligorov postin e tij e mori Stojan Andov si zëvendësues gjast kohës së shërimit.
  6. ^ Pjesmarrje në kryerjen e detyrave të kryetarit të vendit në kohën e zgjedhjes së kryetarit të ri.
  7. ^ Kyerja e postit të kryetarit të vendit pas aksidentit në të cilin humbi jetën kryetari Trajkovski dhe një pjesë e kabinetit të tijë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]