Presidenti i Serbisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
President i Republikës së Serbisë
Председник Републике Србије
Predsednik Republike Srbije
Flag of the President of Serbia.svg
Flamuri presidencial
Secretary Pompeo Meets with Serbian President Vucic (49608640093) (cropped).jpg
Incumbent
Aleksandar Vuçiq

që nga 31 maj 2017
Selia Novi dvor (Beograd)
Nominues partitë politike të përfaqësuara në Asamblenë Kombëtare
Emërues vota e drejtpërdrejtë popullore
Kohëzgjatja e detyrës Pesë vjet
rinovohet një herë
Mbajtësi inaugurues Sllobodan Millosheviq
(11 janr 1991)
Mbajtësi i parë Boris Tadiq
(5 qershor 2006)
Pagesa 1,083 euro në muaj[1]
Faqja zyrtare www.predsednik.rs

Presidenti i Serbisë (Serbisht: Председник Србије, Predsednik Srbije), i stilizuar zyrtarisht si Presidenti i Republikës (Serbisht: Председник Републике, Predsednik Republike) është kreu i shtetitSerbisë.

Presidenti aktual i zyrës është Aleksandar Vuçiq. Ai u zgjodh më 2 prill 2017 dhe mori detyrën më 31 maj 2017.

Mandati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mandati i presidentit të republikës zgjat pesë vjet dhe fillon nga dita e betimit para Asamblesë Kombëtare.

Nëse mandati i presidentit të republikës skadon gjatë gjendjes së luftës ose emergjencës, ajo do të zgjatet në mënyrë që të zgjasë deri në skadimin e tre muajve nga dita e përfundimit të gjendjes së luftës, dmth. emergjente.

Askush nuk mund të zgjidhet në një post të presidentit të republikës më shumë se dy herë.

Mandati i presidentit të republikës përfundon me skadimin e periudhës për të cilën ai ose ajo është zgjedhur, me dorëheqjen e tij / saj ose lirimin e tij.

Presidenti do t'ia paraqesë dorëheqjen e tij/saj para kryetarit të Asamblesë Kombëtare.

Lista e presidentëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Lista e presidentëve të Serbisë.

Republika e Serbisë (2006-present)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serbia u bë e pavarur më 5 qershor 2006

Renditja Kreu i Shtetit Fillimi i mandatit Fundi i mandatit Partia Shënimi
Presidentët pas pavarësisë
2006 e tutje
1
(16)
Boris Tadiq
Борис Тадић

Boris Tadic signature.gif
5 qershor 2006 5 prill 2012 Partia Demokratike Presidenti i parë i Serbisë së pavarur.
Presidenti i tretë i Serbisë që nga shpërbërja e Jugosllavisë.
N/A Slavica Đukić Dejanović.jpg Slavica Gjukiq Dejanoviq
Славица Ђукић Дејановић
5 prill 2012 31 maj 2012 Partia Socialiste e Serbisë Kreu i shtetit në detyrë si Presidente e Asamblesë Kombëtare.
Kreu i shtetit e para si femër pas pavarësisë.
2
(17)
Tomislav Nikolić 2012.jpg Tomislav Nikoliq
Томислав Николић

Signature Tomislav Nikolic.png
31 maj 2012 31 maj 2017 Partia Progresive Serbe
(zyrtarisht politikan i pavarur)
Presidenti i Dytë i Serbisë së pavarur.
Presidenti i katërt i Serbisë që nga shpërbërja e Jugosllavisë.
3
(18)
Aleksandar Vuçiq
Александар Вучић

Signature Aleksandar Vucic.png
31 maj 2017
(U inaugurua më 23 qershor 2017)
Në detyrë Partia Progresive Serbe Presidenti i tretë i Serbisë së pavarur.
Presidenti i pestë i Serbisë që nga shpërbërja e Jugosllavisë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Infographic: What are the Monthly Salaries of Presidents in the Region - Sarajevo Times" (në anglisht). Sarajevo Times. 25 shkurt 2018.