Priboci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Priboc
Прибовце
Fshat
Vendndodhja
Priboc is located in Serbia
Priboc
Priboc

Koordinatat: 42°36′53″V 21°46′26″L / 42.61472°V 21.77389°L / 42.61472; 21.77389

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Bujanoc
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 36′ 53″ Veri

21° 46′ 26″ Lindje

Priboc (serbisht: Прибовце/Pribovce) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi.

Demografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së itit 2002 ka pasur 423 banorë.

Në Priboc jetojnë 248 banorë të moshës madhore , ndërsa mosha mesatare e popullsisë arrinë 28.0 vjet.

Në vendbanim ka 57 ekonomi familjare, me mesatarisht 6.11 anëtarë.

Priboci është vendbanim i banuar krejtësisht nga shqiptarët.

viti nr. i popullsisë Grafiku
1948 381 Lëvizja e popullsisë së Pribocit.png
1953 428
1961 489
1971 452
1981 458
1991 401
2002 423

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]