Primost

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Primost (ose thjesht prim, gjitashtu i njohur si mysost) është një djathë norvegjez. Djathi pak kafe është bërë nga qumështi i lopës dhe ka një strukturë të butë të përhapur. Kremi shtohet në fund të procesit. Shija gjysmë e ëmbël rrjedh nga karamelizimi i sheqernave të qumështit të hirrës siç është bërë.[1][2]

Primost bëhet në të njëjtën mënyrë si Gjetost, por përzierja e hirrës nuk ftohet për aq kohë. Është e ngjashme me djathin Brunost, përveç që Gjetost është bërë nga një kombinim i qumështit të dhisë dhe lopës ose qumështit rreptësisht të dhisë. Këto djathë të karamelizuar shpesh shërbehen me bukë të errët ose me lule norvegjeze, si një djath ëmbëlsirë, ose si një djathë i shkrirë në një shumëllojshmëri enësh ushqimore.[3][4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mysost: A Whey Better Cheese Recipe" (në anglisht). Mother Earth News. Marrë më 1 shkurt 2017.
  2. ^ "mysost". Store norske leksikon (në norvegjisht). Marrë më 1 mars 2020.
  3. ^ Jeri Case (23 shkurt 2010). "Whey Cheeses – Primost, Mysost, Gjetost" (në anglisht). cheesemaking.com. Marrë më 1 shkurt 2017.
  4. ^ "brunost". Store norske leksikon (në norvegjisht). Marrë më 1 mars 2020.