Prita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Prita
Arkivi i filmit
Origjinali Prita
Vendi i prodhimit Shqipëri
Viti i prodhimit 1968
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 73:30
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Mit'hat Fagu
Skenari Xhevat Alibali
Muzika e filmit Pjetër Gaci
Kameramani Saim Kokona
Drejtori artistik Teodor Siliqi
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Ndrek Luca
Fitim Makashi
Teuta Rino
Frederik Fistani
Aktorët tjerë
Kin Jaku
Pjerin Shllaku
Stavri shkurti
Enver Dauti
  • Filmi "Prita" është prodhuar nga Kinostudio Shqipëria e Re në vitin 1968.

Regjisor: Mit'hat Fagu, Skenari: Xhevat Alibali, Producent: Shqipëria e re, Muzika: Pjetër Gaci.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarjet e filmit janë të vendosura në atmosferën e Luftës Nacional-Çlirimtare dhe paraqesin heroizmin e partizanëve shqiptarë gjatë muajve të fundit të pushtimit gjerman. Një njësit i vogël partizan është ngarkuar me detyrë për të ndaluar një autokolonë gjermane të trupave speciale. Sulo mitralieri i njësitit duhet të bllokojë forcat gjermane të përparojnë. Partizanja Shaniko vritet duke luftuar për të shkatërruar kolonën. Sulo për tu hakmarrë për vdekjen e vajzës lufton për të asgjësuar autokolonën.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]