Pro Evolution Soccer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pro Evolution Soccer, (në Japoni dhe Amerikë e njohur si Wining eleven, kurse në disa vende të evropës si Pro Evo), është video lojë futbollistike e krijuar nga kompania për zhvillimin e video lojërave Konami. Është një lojë shumë e popullarizuar në Evropë.

Loja e parë Pro evolution është Pro Evolution Soccer 2 që u paraqit në tetor të vitit 2002, u pasua nga Pro Evolution Soccer 3 në vitin 2003, pastaj u paraqit Pro Evolution Soccer 4 në vitin 2004, në tetor të vitit 2005 u paraqit Pro Evolution Soccer 5, më 27 tetor të vitit 2006 u paraqit Pro Evolution Soccer 6,më 26 tetor2007 u paraqit Pro Evolution Soccer 2008, më 17 tetor të vitit 2008 u paraqit Pro Evolution Soccer 2009, më 17 shtator të vitit 2009 u paraqit Pro Evolution Soccer 2010.Pro Evolution Soccer 2011 është verzioni i cili pritet të e pasojë vitin e ardhshëm. Eshte loje fusbollistike 3D me nje cilesi te laret kualiteti.

Modeli i Lojes dhe Tiparet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Master League[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Goal Storm / ISS Pro series[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e PES[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Released versions in the series
Emri Europian Emri Amerikano-Verior Botimet Aziatike Rajoni Aziatik Dalja e parë në treg 5th Gen 6th Gen 7th Gen Windows Handheld
Pro Evolution Soccer World Soccer: Winning Eleven 5 J-League Winning Eleven 5
World Soccer Winning Eleven 5 Final Evolution
Japan 25 tetor 2001[1] PS PS2 No No No
Pro Evolution Soccer 2 World Soccer Winning Eleven 6 International J-League Winning Eleven 6
World Soccer Winning Eleven 6 Final Evolution
Japoni 19 shtator 2002[2] PS PS2, NGC No No No
Pro Evolution Soccer 3 World Soccer Winning Eleven 7 Winning Eleven 7 Japoni 19 shkurt 2003 No PS2 No Windows No
Pro Evolution Soccer 4 World Soccer Winning Eleven 8 International World Soccer Winning Eleven 8
J-League Winning Eleven 8 Asia Championship
World Soccer Winning Eleven 8: Liveware Evolution
Japoni 2004 gusht 5 No Xbox, PS2 No Windows No
Pro Evolution Soccer 5 World Soccer Winning Eleven 9 World Soccer Winning Eleven 9
World Soccer Winning Eleven 9: Ubiquitous Edition
J-League Winning Eleven 9: Asia Championship
World Soccer Winning Eleven 9: Liveware Evolution
Japoni
Japoni
Japoni
Korea e Jugut
4 gusht 2005 No Xbox, PS2 No Windows PSP
Pro Evolution Soccer 6 Winning Eleven: Pro Evolution Soccer 2007 World Soccer Winning Eleven 10
World Soccer Winning Eleven 10: Ubiquitous Edition
J-League Winning Eleven 10: Europa League 06-07
World Soccer Winning Eleven 10: Liveware Evolution
Japoni
Japoni
Japoni
Korea e Jugut
27 prill 2006 No PS2 Xbox 360 Windows PSP, NDS
Pro Evolution Soccer 2008 Pro Evolution Soccer 2008 World Soccer: Winning Eleven 2008
Winning Eleven Play Maker 2008 (Wii)
Winning Eleven Ubiquitous Evolution 2008 (PSP)
Japoni 13 shtator 2007 No PS2 Xbox 360, PS3, Wii Windows PSP, NDS
Pro Evolution Soccer 2009 Pro Evolution Soccer 2009 World Soccer: Winning Eleven 2009
Winning Eleven Play Maker 2009 (Wii)
Japoni 17 tetor 2008 No PS2 Xbox 360, PS3, Wii Windows PSP, Mobile phones
Pro Evolution Soccer 2010 Pro Evolution Soccer 2010 World Soccer: Winning Eleven 2010
Winning Eleven Play Maker 2010 (Wii)
Japoni 23 tetor 2009 No PS2 Xbox 360, PS3, Wii Windows PSP, iOS, Mobile phones
Pro Evolution Soccer 2011 Pro Evolution Soccer 2011 World Soccer: Winning Eleven 2011
Winning Eleven Play Maker 2011 (Wii)
Japoni 29 tetor 2010 No PS2 Xbox 360, PS3, Wii Windows PSP, iOS, Android, Windows Phone 7
Pro Evolution Soccer 2012 Pro Evolution Soccer 2012 World Soccer: Winning Eleven 2012
Winning Eleven Play Maker 2012 (Wii)
Japoni dhe Middle East 27 shtator 2011 No PS2 Xbox 360, PS3, Wii Windows PSP, 3DS, iOS, Android, Windows Phone 7
Pro Evolution Soccer 2013 Pro Evolution Soccer 2013 World Soccer: Winning Eleven 2013
Winning Eleven Play Maker 2013 (Wii)
Japoni dhe Middle East 10 shtator 2012 No PS2 Xbox 360, PS3, Wii Windows PSP, 3DS
Pro Evolution Soccer 2014 Pro Evolution Soccer 2014 Japoni dhe Middle East No No Xbox 360, PS3, Wii Windows PSP, 3DS

Evolucioni i Pro Evolution Soccer[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pro Evolution Soccer 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pro Evolution Soccer 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pro Evolution Soccer 4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pro Evolution Soccer 5[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pro Evolution Soccer 6[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pro Evolution Soccer 2008[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pro Evolution Soccer 2009[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pro Evolution Soccer 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pro Evolution Soccer 2011[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pro Evolution Soccer 2012[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pro Evolution Soccer 2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pro Evolution Soccer 2014[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "J-League Winning Eleven 5 - GameSpot.com". Uk.gamespot.com. 2001-10-25. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2012. Marrë më 2012-08-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "J.League Winning Eleven 6 Cheats, Reviews, News". GameStats. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2012. Marrë më 2012-08-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)