Proka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Proka
Proka
Regjia ngaIsa Qosja
Shkruar ngaEqrem Basha
ProdhuesiSejdi Rexhepi
Luajnë
KinematografiaAfrim Spahiu Milazim Salihu ass.
MontazhiAgron Vula
MuzikaKristë Lekaj

Kompania prodhuese
Kosovafilmi
Data e publikimit
1984
Kohëzgjatja
89
ShtetiKosova
GjuhaShqip

Proka është një film shqiptar i vitit 1984. Në një vend ku mbretëron një etikë dhe psikologji provinciale, ku njerëzit jetojnë si parazitë dhe me mashtrime. Proka gjykohet se prish mentalitetin e provincës me atë qe nuk lutet për të rënë shi. Ai edhe në gjendje të tillë vazhdon në atë thatësirë të madhe të punojë. Me intrigat e tyre njerëzit e shpallin të rrezikshëm për rrethin dhe psiqikisht të sëmurë...

Të dhënat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Zhanri: Dramë
 • Regjia: Isa Qosja
 • Producent: Kosova Film, Prishtinë
 • Skenari: Eqrem Basha
 • Muzika: Krist Lekaj
 • Kamera: Afrim Spahiu
 • Asistent kamere: Milazim Salihu
 • Skenografia: Agim Çavdarbasha
 • Vendi i prodhimit: Jugoslavia-Kosova.
 • Montazhi: Agron Vula
 • Kohëzgjatja: 89 minuta
 • Teknika: Widescreen, kolor
 • Premiera: 24 qershor 1985.
 • Aktrojnë: Abdurrahman Shala, Andrijana Videnović, Dorata Kaminska
 • Faruk Begolli, Hazir Myftari, Muharrem Qena, Xhevat Qena, Xhevat Qorraj.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky film ka fituar çmimin “Shpërblimi Shpresat e Reja” Kanë 1988

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ProkaInternet Movie Database