Jump to content

Prongji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Prongji

Prongji është fshat në jug të Shqipërisë në pjesën perëndimore të aksit Tepelenë-Gjirokastër, shtrihet në gjerësi gjeografike veri dhe gjatësi " lindje.

Administrativisht varen nga Kardhiqi nga Zhulati varen edhe Fushë-Bardhë dhe Fushë-Vërria. Ky fshat është shquar për një qëndrim të shquar patriotik shqiptar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kronikat e vjetra për fshatin.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky fshat ka nje ekonomi te perqendruar te blegtoria

Etnografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.youtube.com/watch?v=k5Q_HZMKhV4