Protestat kundër pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Protesta në Tel Aviv, Izrael më 26 shkurt 2022

Protestat kundër pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022 ndodhën spontanisht dhe njëkohësisht në shumë vende në mbarë botën, duke përfshirë në Rusi dhe në Ukrainën e pushtuar nga Rusia.

Në Rusi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shtatë ditët nga 24 shkurti deri më 2 mars, mbi 6,500 njerëz në 53 qytete në të gjithë Rusinë janë arrestuar nga policia për të protestuar kundër pushtimit. [1] [2] [3] [4] [5] [6] Që nga fillimi i luftës deri më 6 mars, rreth 13,000 janë arrestuar nga protestat e zhvilluara te mbi 53 qytete nëpër Rusi dhe 69 shtete tjera nëpër botë. [7] [8] [9]

Në kundërshtim me Kushtetutën ruse dhe ligjin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut, Putin e ka bërë të paligjshme protestën publike paqësore pa lejen e autoriteteve,kjo ishte edhe një ndër arsyjet qe mbi 13 mijë njerz ishin arrestuar në Rusi pasi qe nuk kishin leje ngaautoritetet përkatëse te shtetit të Rusisë [10] [11]

Ky informacion bazë është i nevojshëm për të kuptuar frikësimin ekstrem të shkaktuar nga numri i madh i arrestimeve dhe nga paralajmërimi në dukje i arsyeshëm i autoriteteve për të mos marrë pjesë në protesta "të paligjshme". [12] Autoritetet ruse paralajmëruan rusët për pasojat ligjore për bashkimin me protestat kundër luftës. [13] Mbi 60 aktivistë dhe gazetarë rusë janë arrestuar. [14]

Më 27 shkurt, 2,063 persona të tjerë u arrestuan në protestat në rrugë kundër luftës. [15]

Më 27 shkurt, një furgon me shenja që shkruanin "Njerëz, zgjohuni!" , "Kjo është luftë", "Putini është llum!" u rrëzua dhe mori flakë në sheshin Pushkinskaya . [16] [17]

Më shumë se 30,000 punëtorë teknologjike, [18] 6,000 punëtorë mjekësorë, 3,400 arkitektë, [19] më shumë se 4,300 mësues, [20] më shumë se 17,000 artistë, [21] 5,000 shkencëtarë, [22] dhe 2,000 aktorë, regjisorë dhe të tjerë figurat nënshkruan letra të hapura që i bënin thirrje qeverisë së Putinit të ndalonte luftën. [23] [24] Disa rusë që nënshkruan peticionet kundër luftës së Rusisë në Ukrainë kanë humbur tashmë punën e tyre. [25]

Mbi 281,000 rusë kanë nënshkruar një peticion për të fajësuar Putinin. [26]

Më 9 mars, një person i paidentifikuar dogji një komisariat ushtarak në Lukhovitsy (Oblasti i Moskës ) me qëllim që të shkatërronte dosjet personale të rekrutëve për të parandaluar dërgimin e tyre në luftë. [27]

Akademikët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Varianti Troitsky (i njohur gjithashtu si TrV-Nauka), një gazetë e pavarur shkencore popullore ruse, botoi një letër të hapur kundër luftës të nënshkruar nga më shumë se 7400 shkencëtarë rusë, duke përfshirë shumë akademikë të famshëm dhe anëtarë të Akademisë Ruse të Shkencave. [28] [29] [30] [31] Oleg Anisimov, një delegat shkencëtar nga Rusia, i kërkoi falje kolegut të tij nga Ukraina në konferencën e OKB-së për klimën. [32] [33] Mikhail Gelfand, bioinformatikan dhe anëtar i Academia Europaea, gjithashtu bëri një deklaratë kundër luftës. [34]

1200 studentë, pedagogë dhe staf i Institutit Shtetëror të Moskës për Marrëdhëniet Ndërkombëtare, të lidhur me Ministrinë e Punëve të Jashtme, nënshkruan një letër të hapur ku thuhej se ata "e konsiderojnë moralisht të papranueshme të qëndrosh mënjanë dhe të heshtësh kur njerëzit vdesin në një fqinj. shteti. Ata po vdesin për fajin e atyre që preferuan armët në vend të diplomacisë paqësore. . . . . Shumë gjenerata të diplomatëve të ardhshëm do të duhet të rindërtojnë besimin në Rusi dhe marrëdhëniet e mira me fqinjët tanë që kanë humbur." [35] Studentë, studentë të diplomuar, mësues, personel dhe të diplomuar të universitetit më të vjetër në Rusi, Universiteti Shtetëror i Moskës me emrin MV Lomonosov - 7500 persona gjithsej - nënshkruan gjithashtu një letër të hapur kundër "operacionit special ushtarak". [36]

Aktivistët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 shkurt, aktivisti i të drejtave të njeriut Lev Ponomaryov filloi një peticion për të protestuar kundër pushtimit, i cili mblodhi më shumë se 1,5 milion nënshkrime deri më 3 mars. [37]

Biznesmenët dhe oligarkët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një numër i sipërmarrësve rusë, biznesmenëve dhe miliarderëve, duke përfshirë Oleg Deripaska, [38] [39] Mikhail Fridman, [38] Oleg Tinkov, [40] Mikhail Khodorkovsky, [41] Nikolay Storonsky i Revolut, [42] Vladimir Lisin, [39] Alexei Mordashov [39] dhe Andrei Melnichenko, [43] kanë folur kundër pushtimit dhe kanë bërë thirrje që forcat ushtarake ruse të tërhiqen nga Ukraina.

Më 3 mars, Lukoil, kompania e dytë më e madhe ruse e energjisë pas Gazprom, bëri thirrje për një armëpushim dhe mjete diplomatike për të zgjidhur konfliktin. [44]

Të famshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pushtimi u dënua nga prezantuesja televizive Ksenia Sobchak, ylli i popit Valery Meladze, shkrimtari Dmitry Glukhovsky, gazetari dhe YouTuber Yury Dud, regjisori i filmit Roman Volobuev, reperi Noize MC, sulmuesi i Dynamo Moskës Fyodor Smolov, aktorja Chulpan Khamatova [45] [46] prezantuesi i televizionit Ivan Urgant . [47] [48] [49] Shfaqja e natës vonë e Urgantit u zhduk më pas nga programet e planifikuara në stacionin televiziv shtetëror Channel One . [48] Dhjetra artistë të tjerë rusë, prezantues televizivë dhe personazhe të tjerë të famshëm folën në rrjetet sociale kundër veprimeve ushtarake të Rusisë në Ukrainë. [50]

Reperi rus Oxxxymiron anuloi gjashtë koncerte të shitura në Moskë dhe Shën Petersburg, duke deklaruar, "Unë nuk mund t'ju argëtoj kur raketat ruse po bien mbi Ukrainën. Kur banorët e Kievit detyrohen të fshihen në bodrume dhe në metro, ndërsa njerëzit po vdesin." [51] Ai vazhdoi të shpallte një seri koncertesh përfitimi në vende të tjera, të titulluar "Rusët kundër luftës", të ardhurat nga të cilat do t'u dhuroheshin OJQ-ve që ndihmojnë refugjatët ukrainas. I pari nga këto koncerte u mbajt në Stamboll, i cili ka një diasporë të madhe ruse të përbërë nga njerëz që u larguan nga vendi në protestë ndaj pushtimit. [52]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hokeisti i NHL, Alexander Ovechkin, kritikoi pushtimin rus të Ukrainës. [53] Deklarata kundër luftës dhanë edhe tenistët Daniil Medvedev, Andrey Rublev dhe Yevgeny Kafelnikov dhe sportistë të tjerë rusë. [54] [55]

Patinatorja e figurave Evgenia Medvedeva ka folur në llogarinë e saj në Instagram, duke shkruar "Shpresoj që e gjithë kjo të përfundojë sa më shpejt, si një ëndërr e keqe".

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një komandant i Brigadës së 74-të të Pushkës së Motorizuar të Rusisë thuhet se ka thënë; "Ne nuk do të luftonim - po mblidhnim informacione" pasi thuhet se e gjithë toga u kap në Chernihiv .

Organizatat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themeluesit e lëvizjes përkujtimore " Regjimenti i Pavdekshëm ", në të cilën rusët e zakonshëm mbajnë fotografi të anëtarëve të familjes veterane në marshimet rreth Rusisë që mbahen çdo vit për të shënuar Ditën e Fitores së Luftës së Dytë Botërore më 9 maj, i bënë thirrje Putinit "të pushojë zjarrin", duke përshkruar përdorimin e forcë si “çnjerëzore”. [24]

Olga Larkina, drejtoresha e Komitetit rus të Nënave të Ushtarëve, ngriti shqetësime në gazetën investigative ruse Meduza se shumë nga ushtarët në Ukrainë ishin dërguar me forcë në Ukrainë. Larkina pretendoi se rekrutët rusë ishin bërë presion ose ishin detyruar të nënshkruanin kontrata për t'u bërë ushtarë, u dërguan në Ukrainë dhe anëtarët e familjes kanë humbur kontaktet me ta. [56]

Politikanët dhe zyrtarët e qeverisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lideri i opozitës ruse i burgosur Alexei Navalny dënoi sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës dhe i quajti ata që nisën luftën "banditë dhe hajdutë". [57] Aktivistja dhe politikania e opozitës ruse Marina Litvinovich bëri thirrje për protesta kundër luftës në qytetet ruse. Ajo u ndalua nga policia ruse teksa po dilte nga shtëpia e saj. [58]

Deputeti i Dumës së Shtetit, Mikhail Matveev votoi në favor të njohjes së Republikave Popullore të Donetskut dhe Luhanskut, por më vonë denoncoi pushtimin rus të Ukrainës në vitin 2022, duke thënë: "Unë votova për paqen, jo për luftën. Doja që Rusia të bëhej një mburojë që Donbasi të mos bombardohej, jo që Kievi të bombardohej.” Deputeti i Dumës së Shtetit, Oleg Smolin tha se ishte "i tronditur" nga pushtimi. [59] Liza Peskova, vajza e zëdhënësit të Putinit, Dmitry Peskov, ndau një imazh me hashtagun "Jo luftës" në Instagram. [60]

Më shumë se 100 deputetë komunalë rusë nënshkruan një letër kundër luftës me Ukrainën. [61] Një nga deputetët, Alexander Budberg, i dërgoi një kërkesë Dumës së Shtetit për shkarkimin e Vladimir Putin. [62]

Më 16 mars, anëtarja e këshillit të qytetit të Novosibirskut Helga Pirogova bëri thirrje që të tërhiqeshin menjëherë trupat ruse nga territori ukrainas dhe mori pjesë në mbledhjen e këshillit të qytetit e veshur me një vyshyvanka blu dhe një kurorë luledielli (të cilat të dyja janë simbole tradicionale të Ukrainës). protestojnë kundër pushtimit. [63]

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fituesi rus i Çmimit Nobel për Paqen Dmitry Muratov njoftoi se gazeta Novaya Gazeta do të botojë botimin e saj të ardhshëm në gjuhën ukrainase dhe ruse. Muratov, gazetari Mikhail Zygar, regjisori Vladimir Mirzoyev dhe të tjerë nënshkruan një dokument ku thuhej se Ukraina nuk ishte një kërcënim për Rusinë dhe u bën thirrje qytetarëve rusë "t'i thonë jo kësaj lufte". [64] Elena Chernenko, një gazetare në Kommersant, shpërndau një letër të hapur kritike që u nënshkrua nga 170 gazetarë dhe akademikë. [65]

Ekspertët e televizionit shtetëror[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 mars, gjatë një transmetimi në Rusi-1, regjisori dhe eksperti Karen Shakhnazarov, i cili fillimisht e mbështeti pushtimin, bëri thirrje për t'i dhënë fund, duke thënë se situata ishte në rrezik të shndërrohej në "një fatkeqësi humanitare absolute" dhe se nuk ka asnjë mundësi reale që forcat ruse të kapin Kievin dhe qytetet e tjera të mëdha të Ukrainës. [66]

Gjatë transmetimit të mbrëmjes së së dielës me Vladimir Solovyov, anëtari i Dumës së Shtetit Semyon Bagdasarov e përshkroi situatën me Ukrainën si "një Afganistan tjetër, por edhe më keq". Ai shtoi se në anën ukrainase, "ka më shumë njerëz dhe ata janë më të avancuar në trajtimin e armëve [se rusët]", dhe përfundoi: "Nuk na duhet kjo. Tashmë mjaft” [66]

Më 14 mars, një transmetim i drejtpërdrejtë i Channel One Rusia u ndërpre nga redaktori i lajmeve Marina Ovsyannikova duke mbajtur një poster ku thuhej "Jo luftë. Ndaloni luftën, mos i besoni propagandës, këtu po ju gënjejnë. Rusët kundër luftës.” dhe duke thirrur “Ndalo luftën. Jo luftës." para se ajo të arrestohej. [67] [68] Pas protestës së Ovsyannikova, një burim anonim që punonte në Kompaninë Shtetërore të Televizionit dhe Radios All-Rusi deklaroi se shumica e punonjësve të televizionit shtetëror rus e kundërshtojnë pushtimin dhe Ovsyannikova thjesht shprehu me zë të lartë ndjenjën e përgjithshme të kolegëve të saj. [69] Ky informacion u konfirmua në mënyrë të pavarur nga Elena Afanasyeva, ish-drejtuese e planifikimit krijues në Channel One, e cila tha se shumë punonjës të televizionit shtetëror nuk pajtohen me mbulimin e luftës nga kanali, dhe nga një burim tjetër anonim pranë Channel One, i cili pohoi se të gjitha Punonjësit e kanalit pranojnë se po përhapin gënjeshtra për luftën dhe janë të pakënaqur me këtë gjendje. [70] Që nga 24 shkurti, një numër punonjësish, duke përfshirë Lilia Gildeeva, Zhanna Agalakova, Maria Baronova dhe disa reporterë të tjerë të RT, dhanë dorëheqjen nga televizioni shtetëror në shenjë proteste ndaj pushtimit; disa prej tyre më pas u larguan nga vendi. [71]

Komunitete të tjera profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Letrat e hapura kundër luftës u publikuan edhe nga shoqatat profesionale të mjekëve dhe punonjësve të kujdesit shëndetësor, punonjës të OJQ-ve, avokatëve, [72] psikologëve dhe psikiatërve, [73] mësues, studentë, [74] ekonomistë, [75] punonjës të kompanive të TI-së, punëtorë i kulturës dhe artit, [76] komedianët, [77] punëtorët në industrinë e bukurisë dhe modës, krijuesit e filmave, [45] [78] industritë e reklamave dhe lojërave, stilistë, animatorë dhe arkitektë. [79] [80] [81]

Jashtë Rusisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 shkurt, tabloidi sllovak Nový čas publikoi foton e Putinit të redaktuar që të dukej si Hitleri me termin ' Putler ' në kopertinën e saj. [82] Foto të ngjashme u publikuan edhe nga tabloidi britanik Daily Star (i cili e quajti Putinin "Vlad i përgjakur") dhe nga gazeta italiane La Ragione . [83] [84]

Protestat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Protestat pro-ukrainase kanë ndodhur në disa nga ambasadat dhe konsullatat e Rusisë jashtë vendit, duke përfshirë ato në:

Në pamundësi për të protestuar në ambasadën ruse në Teheran, protestat iraniane u zhvilluan në ambasadën e Ukrainës. [85] [86] Protestat u mbajtën gjithashtu në Aman, Bernë, Hong Kong, Stamboll, Luksemburg, Nikosia, Sidnej, Tokio, Ulaanbaatar dhe Vjenë . [87] [88] [89] [90] [91] [92] Në Valencia të Venezuelës, një grup studentësh mbajtën një protestë. Më 25 shkurt, aktivistja për klimën Greta Thunberg protestoi jashtë ambasadës ruse në Stokholm . [93]

Flamuri i Ukrainës valëvitet jashtë bashkisë së Caen (në Francë) si një shprehje solidariteti nga autoritetet lokale.

Gjatë një referendumi kushtetues, protestuesit bjellorusë në Minsk brohoritën "Jo luftës" në qendrat e votimit. [94] Sipas Ministrisë së Punëve të Brendshme të Bjellorusisë, atë ditë u arrestuan 800 persona. [95]

Më 26 shkurt, ukrainasit u mblodhën në Katedralen e Shën Nikollës në distriktin Mapo, Seul, Koreja e Jugut, duke u lutur për paqen e atdheut të tyre. Pas faljes, ata dolën nga kisha dhe ngritën flamurin e Ukrainës dhe tabelat e protestës. [96] Të nesërmen, rreth 300 njerëz, përfshirë ukrainasit që jetojnë në Korenë e Jugut dhe mbështetësit e tyre, protestojnë kundër pushtimit rus pranë ambasadës ruse në Seul. [97]

Më 26 shkurt pati protesta masive në Talin, Tartu dhe Narva . Policia e Estonisë dhe Bordi i Rojës Kufitare vlerësoi se 30,000 njerëz po merrnin pjesë në protestën në Talin në kulmin e saj. [98] Kjo ishte protesta më e madhe në vend pas vitit 1991, kur rivendosi pavarësinë. [99]

Më 27 shkurt, më shumë se 100,000 u mblodhën në Berlin për të protestuar kundër pushtimit rus të Ukrainës. [100] Më 28 shkurt, në vend të paradës tradicionale të karnavaleve Kölner Rosenmontagszug [de], e cila ishte anuluar për shkak të COVID-19 disa ditë më parë, [101] [102] më shumë se 250,000 (në vend të 30,000 të parashikuar) u mblodhën në Këln në një marshim paqeje për të protestuar kundër pushtimit rus. [103]

Prona ruse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 shkurt, Taras Ostapchuk, një mekanik ukrainas, u paraqit në gjykatën e Mallorcan -it me akuzën e fundosjes së pjesshme të superjahtit prej 7 milionë dollarësh në të cilin punonte. Ai deklaroi se shefi i tij drejtonte një furnizim shtetëror ruse të produkteve ushtarake dhe se ishte zemëruar me mendimin se kompania e shefit të tij kishte furnizuar raketën që kishte goditur një ndërtesë apartamentesh në Kiev, të cilën ai e kishte parë në celularin e tij. Ostapchuk deklaroi, "Çfarë më duhet një punë nëse nuk kam një vend?", duke i thënë gjykatës: "Nuk pendohem për asgjë që kam bërë dhe do ta bëja përsëri". [104]

Më 14 mars, një grup i quajtur Maknovistët e Londrës; emëruar pas anarkistit ukrainas Nestor Makhno, njoftoi se ata kishin rimarrë një pronë të Sheshit Belgrave në qendër të Londrës për refugjatët ukrainas. Prona besohet të jetë në pronësi të aleatit të Putinit, Oleg Deripaska, i cili u sanksionua nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar pas pushtimit. Shumë protestues varën pankarta nga ballkoni i shtëpive dhe u thanë gazetarëve; " Michael Gove tha se shtëpitë e oligarkëve duhet të shpronësohen për të strehuar refugjatët ukrainas. . . . Ne po bëjmë punën e qeverisë për ta. . ." [105]

 • Bojkoti 2022 i Bjellorusisë dhe Rusisë
 • Reagimet ndaj pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Russia-Ukraine war latest: 38 countries, including UK, refer atrocities to ICC – live". The Guardian. 2 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2022. Marrë më 2 mars 2022. Over 6,500 Russians have so far been detained across Russia during anti-war protests, according to the independent monitoring site OVD-Info. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Cotovio, Vasco (27 shkurt 2022). "Nearly 6,000 detained across Russia as anti-war protests enter fourth day, monitoring site says". CNN International. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 28 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Thousands in Russia protest Ukraine war, hundreds detained". France24. 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Thousands in Russia protest Ukraine war, hundreds detained". France 24. 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Dozens of Russian Anti-War Picketers Detained – Reports". The Moscow Times. 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Ukraine crisis latest news: Kyiv urges EU to provide air defences as Russia invades on multiple fronts". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "More than 4,300 detained at anti-war protests in Russia". Reuters (në anglisht). 7 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2022. Marrë më 7 mars 2022.
 8. ^ Nemtsova, By Courtney Subramanian and Anna (4 mars 2022). "In Russia, thousands defy police threats to protest the invasion of Ukraine. Can it make a difference?". USA Today (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2022. Marrë më 7 mars 2022.
 9. ^ Franklin, Jonathan (6 mars 2022). "Thousands have been detained in anti-war protests across Russia". NPR (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2022. Marrë më 7 mars 2022.
 10. ^ "Russia: End of the road for those seeking to exercise their right to protest". Amnesty International. 12 gusht 2021. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Since 2014, holding a demonstration without the permission of authorities, even a peaceful single-person picket, is punishable by a fine or detention of up to 15 days, or up to five years in prison if it is the third breach (see freedom of assembly in Russia).
 12. ^ Blasi, Weston (24 shkurt 2022). "Mass arrests reported as Russians protest Putin's invasion of Ukraine". MarketWatch (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022.
 13. ^ "Ukraine attack: Hundreds arrested in anti-war protests in Russia". Al Jazeera. 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Russians Against Invasion". The Wall Street Journal. 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Сколько россиян задержали за антивоенные акции 27 февраля" [How many Russians were detained for anti-war actions on February 27]. The Village (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 16. ^ "twitter.com/liveuamap/status/1498075682475229187". Twitter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2022. Marrë më 28 shkurt 2022.
 17. ^ "On February 27, on Pushkin Square in Moscow, a car with the lyrics "people,... - 91434f34". controlc.com. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2022. Marrë më 28 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Scores of IT workers in Russia sign public anti-war petition". TechCrunch. 1 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Anti-war sentiment grows in Russia as troops close in on Ukrainian capital". PBS. 26 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "The Kremlin forces schools and theaters to uphold Putin's invasion propaganda". Coda Media. 1 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Nearly 20,000 Russian artists are demanding a withdrawal from Ukraine". Quartz. 2 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2022. Marrë më 3 mars 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Global research community condemns Russian invasion of Ukraine". Nature. 1 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2022. Marrë më 3 mars 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Russian Government Orders Media Outlets To Delete Stories Referring To 'Invasion' Or 'Assault' On Ukraine". Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL. 26 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ a b "Russia's anti-war lobby goes online". France 24. 26 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "She Signed an Open Letter Calling for Peace. Then Got Fired". The Moscow Times. 3 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2022. Marrë më 5 mars 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Требование импичмента Владимира Путина" [Demanding the impeachment of Vladimir Putin] (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 28 shkurt 2022.
 27. ^ "В России сожгли военкомат" [A miliary comissariat was burned down in Russia] (në rusisht). 9 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2022. Marrë më 12 mars 2022.
 28. ^ "Открытое письмо российских ученых и научных журналистов против войны с Украиной" [An open letter from Russian scientists and science journalists against the war with Ukraine]. Троицкий вариант — Наука (në rusisht). 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 29. ^ "'A step to nowhere': Russian scientist organizes protest of Ukraine war". www.science.org. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "7,000 Russian scientists 'strongly protest' Ukraine war in open letter to Putin". Times of Israel (në anglishte amerikane). 3 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2022. Marrë më 4 mars 2022.
 31. ^ "Открытое письмо российских ученых и научных журналистов против (…) [слово, запрещенное Роскомнадзором] с Украиной" [An open letter from Russian scientists and science journalists against (…) [a word banned by Roskomnadzor] with Ukraine]. Троицкий вариант — Наука (në rusisht). 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 4 mars 2022.
 32. ^ Kaplan, Sarah (27 shkurt 2022). "Russian climate delegate apologizes on Ukraine, saying many 'fail to find any justification for the attack'". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ ""Мне стыдно. Как человеку, как гражданину этой страны" На конференции ООН по климату ученый из России Олег Анисимов извинился перед коллегой из Украины. Мы с ним поговорили" ["I'm ashamed. As a person, as a citizen of this country" At the UN climate conference, a scientist from Russia, Oleg Anisimov, apologized to a colleague from Ukraine. We talked to him]. Meduza (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 34. ^ "'A step to nowhere': Russian scientist organizes protest of Ukraine war". Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Russians struggle to understand Ukraine war: 'We didn't choose this'". CNN International. 3 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2022. Marrë më 5 mars 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Notion – the all-in-one workspace for your notes, tasks, wikis, and databases". Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Russian Petition Against Ukraine War Gets 1.5 Million Signatures". Newsweek. 3 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2022. Marrë më 4 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ a b "Two top Russian billionaires speak out against war". The Guardian. 27 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2022. Marrë më 15 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ a b c "Russian Oligarchs Express Concerns Over War In Ukraine, Call For It To End". Radio Free Europe/Radio Liberty. 7 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2022. Marrë më 15 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "As Russia Sanctions Intensify, Several Oligarchs Speak Out Against Ukraine War". Wall Street Journal. 8 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2022. Marrë më 15 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Kremlin critic Khodorkovsky urges Russians: stop Putin's Ukraine war". Reuters. 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2022. Marrë më 15 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Russian-born Revolut boss denounces war in Ukraine". UKTN. 3 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2022. Marrë më 15 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Exclusive: Ukraine war must end, Russia's fertiliser and coal king says". Reuters. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2022. Marrë më 14 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "Live: Lukoil, Russia's Second-Biggest Company, Calls For Peace Talks". Forbes. 3 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2022. Marrë më 3 mars 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ a b Macnab, Geoffrey; Blaney, Martin (27 shkurt 2022). "Russian filmmakers speak out in growing numbers against the war in Ukraine". Screen International. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 5 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Хаматова и Федермессер призвали Путина остановить операцию на Украине" [Khamatova and Federmesser called on Putin to stop the operation in Ukraine]. RBK (në rusisht). 26 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022.
 47. ^ "Russian celebrities risk being banned for life to slam Putin's attack on Ukraine". Fortune. 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ a b "Russian regulator warns local media over coverage of Ukraine war". Al Jazeera. 26 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ ""Shame for the Insane Tyrant": How Liberal Russians Are Reacting to Putin's War With Ukraine". Slate. 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ ""Никому эта война не нужна". Десятки российских знаменитостей выступили против войны на Украине" ["No one needs this war." Dozens of Russian celebrities spoke out against the war in Ukraine]. BBC News Русская служба (në rusisht). 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 51. ^ "Thousands of Russians protest President Vladimir V. Putin's assault on Ukraine. Some chant: 'No to war!". The New York Times. 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 26 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "Anti-war Russians in Turkey unite at rap concert for Ukraine". Reuters. 16 mars 2022. Marrë më 20 mars 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 53. ^ "'No more war': NHL star Alex Ovechkin responds to Russia's invasion of Ukraine – video". The Guardian. 26 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2022. Marrë më 28 mars 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ "Top Russian tennis stars speak out against war in Ukraine". CNN. 25 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2022. Marrë më 28 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ Mkrtychyan, Alexandra (26 shkurt 2022). "Реакция российских спортсменов на боевые действия в Украине" [The reaction of Russian athletes to the fighting in Ukraine]. metaratings.ru (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2022.
 56. ^ Pagones, Stephanie (26 shkurt 2022). "Ukraine invasion: Russian conscripts reportedly forced to sign military contracts, losing contact with family". Fox News (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 57. ^ "Jailed Russian Opposition Politician Navalny Condemns Russia's Attack On Ukraine At Trial". Radio Free Europe/Radio Liberty. 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ "Russia detains opposition activist who called for anti-war protests in Moscow". Reuters. 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ "Anti-war sentiment grows in Russia as troops close in on Ukrainian capital". PBS. 26 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ "The daughter of Putin's spokesman publicly opposed Russia's invasion of Ukraine, undermining her dad". Business Insider. 25 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ "Больше 100 российских депутатов подписали письмо против войны с Украиной" [More than 100 Russian deputies signed a letter against the war with Ukraine]. 7x7-journal.ru (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 62. ^ "Мундеп МО "Московская застава" просит депутата Госдумы инициировать импичмент Путина" [A municipal deputy of Moskovskaya zastava asks a State Duma deputy to initiate Putin's impeachment]. Zaks.ru (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2022. Marrë më 4 mars 2022.
 63. ^ "Russian city councillor 'sparks outrage by wearing Ukrainian colours to meeting'". The Independent. 16 mars 2022. Marrë më 20 mars 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 64. ^ "Nobel Peace Prize winner, other prominent Russian figures condemn country's attack on Ukraine". The Washington Post (në anglisht). 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022.
 65. ^ Allsop, Jon (24 shkurt 2022). "Propaganda, confusion, and an assault on press freedom as Russia attacks Ukraine". Columbia Journalism Review (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022.
 66. ^ a b "Russian state television goes off message by broadcasting criticism of war". The Telegraph (në anglisht). 10 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2022. Marrë më 12 mars 2022.
 67. ^ ""Glaubt Propaganda nicht": Mit Anti-Kriegs-Poster unterbricht Redakteurin russische Nachrichtensendung" ["Don't believe propaganda": Editor interrupts Russian news program with anti-war poster] (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2022. Marrë më 14 mars 2022.
 68. ^ Sauer, Pjotr (14 mars 2022). "'They're lying to you': Russian TV employee interrupts news broadcast - Marina Ovsyannikova ran on to the set of the Channel One transmission shouting: 'Stop the war. No to war' - Marina Ovsyannikova interrupts a live broadcast on Russia's Channel One". Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2022. Marrë më 14 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ ""Все были ошарашены и восторгались ее смелостью". Сотрудник ВГТРК (анонимно) — о поступке Марины Овсянниковой" ["Everyone was astonished and admired her bravery". An anonymous VGTRK employee about Marina Ovsyannikova's move.]. Republic (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2022. Marrë më 15 mars 2022.
 70. ^ ""Все без исключения понимают, что врут" "Медуза" рассказывает историю Марины Овсянниковой, вышедшей с антивоенным плакатом в эфир Первого канала. Бонус: что на канале происходит из-за войны" ["Everyone understands that they're lying". "Meduza" tells the story of Marina Ovsyannikova, who interrupted a Channel One live broadcast with an anti-war poster. Bonus: what is going on at the channel due to the war.]. Meduza (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2022. Marrë më 16 mars 2022.
 71. ^ "'They can't lock us all away.' Russian TV journalists start to crack following Marina Ovsyannikova's brave broadcast protest". Fortune (në anglisht). 15 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2022. Marrë më 15 mars 2022.
 72. ^ "EchoMSK: Открытое письмо российских юристов против военной операции на территории Украины" [EchoMSK: An open letter from Russian lawyers against the military operation on the territory of Ukraine]. Эхо Москвы (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 73. ^ "Российские психиатры опубликовали письмо против войны с Украиной" [Russian psychiatrists have published a letter against the war with Ukraine]. The Village (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 74. ^ "Петицию российских студентов о восстановлении мира на Украине подписали почти 13 тыс. человек" [Nearly 13,000 people signed a petition by Russian students to restore peace in Ukraine]. ВЗГЛЯД.РУ (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 75. ^ "EchoMSK: Открытое письмо ученых-экономистов НЕТ ВОЙНЕ" [EchoMSK: Open letter from economists NO WAR]. Эхо Москвы (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 76. ^ "Художественное сообщество России выступило против войны | Colta.ru" [The artistic community of Russia opposed the war | Colta.ru]. www.colta.ru (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 77. ^ "Более 250 российских комиков подписали открытое письмо против спецоперации в Украине" [Over 250 Russian comedians sign open letter against special operation in Ukraine]. Novye Izvestia (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 78. ^ "Архитекторы и кинематографисты России выступили против войны на Украине" [Architects and filmmakers of Russia opposed the war in Ukraine] (në rusisht). 26 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2022. Marrë më 28 shkurt 2022.
 79. ^ "Кто против войны. Все открытые письма с призывами остановить вторжение в Украину" [Who is against the war. All open letters with calls to stop the invasion of Ukraine]. Mediazona (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 80. ^ ""Нет войне": список всех открытых писем против вторжения в Украину" ["No to war": a list of all open letters against the invasion of Ukraine]. Журнал «Холод» (në rusisht). 27 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 81. ^ "В самой России и по всему миру против войны выступили десятки тысяч людей. Вот их (неполный) список Новые антивоенные письма: дизайнеры, архитекторы, комики" [In Russia itself and around the world, tens of thousands of people opposed the war. Here is their (incomplete) list New anti-war letters: designers, architects, comedians]. Meduza (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 82. ^ "Slovenský bulvárny denník Nový čas dnes vyšiel s titulkou, kde Vladimira Putina vizuálne pripodobnil k Adolfovi Hitlerovi" [The Slovak tabloid newspaper Nový čas was published today with a headline in which it visually likened Vladimir Putin to Adolf Hitler] (në sllovakisht). Dennikn.sk. 25 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2022. Marrë më 25 shkurt 2022.
 83. ^ "Daily Star Front Page 25th of February 2022". Today's Papers (në anglishte amerikane). 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2022. Marrë më 1 mars 2022.
 84. ^ "1938-2022". La Ragione (në italisht). 23 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2022. Marrë më 1 mars 2022.
 85. ^ "Iran Police Disperse Crowd Chanting 'Death To Putin And Supporters'". Iran International. 26 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 86. ^ "Iranians defy Khamenei, protest Putin outside Ukrainian embassy". 26 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 87. ^ Westbrook, Laura (25 shkurt 2022). "'Devastating': Ukrainians in Hong Kong frantically messaging relatives back home after watching invasion in horror, while some Russians join anti-war protest in Central". South China Morning Post. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 88. ^ "Ukrainian residents in Luxembourg protest Russian attacks". delano.lu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022.
 89. ^ "Demonstrations in Cyprus against Russian invasion of Ukraine". Kathimerini (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 90. ^ "Protesters in Australia Condemn Russia's Invasion of Ukraine". VOA (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2022. Marrë më 25 shkurt 2022.
 91. ^ "Ukrainian expats protest in Jordan capital against Russia's invasion". Al Arabiya (në anglisht). MBC Group. The Associated Press. 25 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2022. Marrë më 16 mars 2022.
 92. ^ "How Is Mongolia Responding to the Russia-Ukraine War?". The Diplomat (në anglisht). James Pach. MHT Corporation. 7 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2022. Marrë më 16 mars 2022.
 93. ^ "Activist Thunberg protests against Ukraine invasion outside Russian embassy in Stockholm". Reuters. 25 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2022. Marrë më 25 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 94. ^ "Belarus holds referendum to renounce non-nuclear status". Reuters (në anglisht). 27 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 95. ^ "На протестах в Беларуси задержали 800 человек" [800 people detained at protests in Belarus]. Korrespondent.net (në rusisht). 28 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2022. Marrë më 28 shkurt 2022.
 96. ^ "재한 우크라이나인들의 간절한 기도 '조국에 평화를'" [Ukrainians in Korea prays for the peace of the mother land]. Newsis (në koreanisht). 26 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2022. Marrë më 26 shkurt 2022.
 97. ^ "Ukrainians, S. Korean supporters hold anti-Russia protests in Seoul". Yonhap News Agency. 27 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 98. ^ "Gallery: Thousands gather at Tallinn protest in solidarity with Ukraine". Eesti Rahvusringhääling. 26 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 99. ^ "Zelenskõi tänas eestlasi ja Alar Karist" [Zelenskõi thanked the Estonians and Alar Karist]. Postimees (në estonisht). 26 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2022.
 100. ^ "Antiwar rally draws at least 100,000 in Berlin". DW.COM (në anglishte britanike). Deutsche Welle. 27 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 27 shkurt 2022.
 101. ^ "Kölner Rosenmontagszug fällt auch 2022 aus" [The Cologne Rose Monday procession will also be canceled in 2022] (në gjermanisht). 27 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2021. Marrë më 17 janar 2022.
 102. ^ "ZDF und WDR sagen alle Karnevalssendungen im TV ab" [ZDF and WDR cancel all carnival programs on TV] (në gjermanisht). DWDL de GmbH. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022.
 103. ^ "Rosenmontag: Friedensdemo statt jecken Treiben" [Shrove Monday: Peace demonstration instead of hustle and bustle]. tagesschau.de (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2022. Marrë më 28 shkurt 2022.
 104. ^ "A Ukrainian mechanic heard about attacks in Kyiv, so he tried to sink a superyacht". The Washington Post (në anglisht). 28 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2022. Marrë më 28 shkurt 2022.
 105. ^ McKiernan, Jennifer (14 mars 2022). "Ukraine: Balcony protest at oligarch's mansion continues despite riot police". BBC News (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2022. Marrë më 14 mars 2022.