Protestat për George Floyd

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Protestat për George Floyd
Pjesë e të drejtave të njeriut dhe dhunës policore në Shtetet e Bashkuara
2020 Minneapolis Unrest (49952677233).jpg
A protester stands on a police car with a smashed windowshield outside the Target in the Midway area of St Paul, Minnesota (49946336068).jpg
Minnesota State Patrol stand at E Lake St and 29th Ave S in Minneapolis, Minnesota (49949772331).jpg
Minneapolis Police Department’s 3rd Precinct 2020-05-28.jpg
A man stands on a burned out car on Thursday morning as fires burn behind him in the Lake St area of Minneapolis, Minnesota (49945886467).jpg
Data 26 maj 2020 – akoma
Vendndodhja
Shtetet e Bashkuara
Protesta në shtetet e tjera
Shkaktuar nga
Metodat Protesta, demonstrata, mosbindje civile dhe rezistencë civile
Statusi Në vazhdim
Vdekjet, lëndimet dhe arrestimet
Të vdekur 21+
Të arrestuar 11,000+[2]

Protestat për George Floyd janë një seri protestash, trazirash dhe demonstratash të vazhdueshme kundër brutalitetit të policisë dhe racizmit në policim. Protestat filluan në Shtetet e Bashkuara në Minneapolis më 26 maj të vitit 2020,[3] pas vrasjes së George Floyd, një i zi 46-vjeç, pasi Derek Chauvin, një polic i bardhë, vuri gjurin në qafën e Floyd për gati nëntë minuta gjatë një arrestimi një ditë më parë.[4]

Trazirat filluan si protesta lokale në Minneapolis-Saint Paul zonën metropolitane të Minesotës para se të përhapet shpejt në të gjithë kombin dhe ndërkombëtarisht në mbështetje të Black Lives Matter. Ndërsa shumica e protestave kanë qenë paqësore,[5] demonstratat në disa qytete çuan në trazira dhe plaçkitje të përhapura,[6][7] me më shumë që u shënuan nga përplasjet në rrugë dhe brutaliteti policor, veçanërisht kundër protestuesve paqësor dhe reporterëve.[8] Të paktën 200 qytete imponuan paraburgim deri më 3 qershor, ndërsa të paktën 27 shtete dhe Uashington, D.C. aktivizuan mbi 74,000 personele të Gardës Kombëtare për shkak të trazirave masive.[9][10][11] Që nga fillimi i protestave deri më 3 qershor, të paktën 11,000 njerëz ishin arrestuar, [12] përfshirë të katër policët e përfshirë në arrestimin që çoi në vdekjen e Floyd.[13]

Administrata Trump ka vënë kritika të mëdha për ashpërsinë e protestës, përgjigjen e militarizuar dhe retorikën, të perceptuar nga shumë si përçarëse, gjatë krizës.[14] Trazirat po shfaqen gjithashtu gjatë pandemisë globale të COVID-19, me ekspertë të shëndetit si dhe autoritete publike duke paralajmëruar se protestat me siguri do të lehtësojnë një përhapje të përshpejtuar ose të rikthyeshme të COVID-19.[15][16]

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Robertson, Nicky (30 maj 2020). "US surgeon general says "there is no easy prescription to heal our nation"". CNN (në anglisht). Marrë më maj 30, 2020.
 2. ^ Pham, Scott (2 qershor 2020). "Police Arrested More Than 11,000 People At Protests Across The US". BuzzFeed News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 qershor 2020.
 3. ^ Taylor, Derrick Bryson (2 qershor 2020). "George Floyd Protests: A Timeline". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më qershor 2, 2020. Marrë më qershor 2, 2020.
 4. ^ Rumpf, Sarah (29 maj 2020). "Derek Chauvin Had Knee on George Floyd's Neck for Almost 3 Minutes AFTER Floyd Was Unresponsive: Officials". Mediaite (në anglisht). The defendant had his knee on Mr. Floyd's neck for 8 minutes and 46 seconds in total. Two minutes and 53 seconds of this was after Mr. Floyd was non-responsive, concludes the complaint.
 5. ^ Lovett, Ian (4 qershor 2020). "1992 Los Angeles Riots: How the George Floyd Protests Are Different". Wall Street Journal (në anglisht). ISSN 0099-9660. Marrë më 2020-06-07.
 6. ^ Betz, Bradford (31 maj 2020). "George Floyd unrest: Riots, fires, violence escalate in several major cities". Fox News (në anglisht). Marrë më qershor 1, 2020.
 7. ^ "Widespread unrest as curfews defied across US". BBC News (në anglisht). 31 maj 2020. Marrë më 2020-06-07.
 8. ^ Kindy, Kimberly; Jacobs, Shayna; Farenthold, David (5 qershor 2020). "In protests against police brutality, videos capture more alleged police brutality". Washington Post (në anglisht). Marrë më qershor 6, 2020.
 9. ^ Warren, Katy; Hadden, Joey (4 qershor 2020). "How all 50 states are responding to the George Floyd protests, from imposing curfews to calling in the National Guard". Business Insider (në anglisht). Marrë më qershor 8, 2020.
 10. ^ Browne, Ryan; Lee, Alicia; Rigdon, Renee. "There are as many National Guard members activated in the US as there are active duty troops in Iraq, Syria and Afghanistan". CNN (në anglisht). Marrë më qershor 2, 2020.
 11. ^ Brantley, Max (1 qershor 2020). "Governor reveals National Guard activated and participated in shutdown of Sunday demonstration". Arkansas Times (në anglisht). Marrë më qershor 3, 2020.
 12. ^ "Associated Press tally shows at least 9,300 people arrested in protests since killing of George Floyd" (në anglisht). 3 qershor 2020. Marrë më qershor 3, 2020.
 13. ^ Condon, Bernard (3 qershor 2020). "What to know about 4 officers charged in George Floyd's death". ABC7 Chicago (në anglisht). Marrë më qershor 6, 2020.
 14. ^ For criticism of the Trump administration's response, see:
 15. ^ Silverman (1 qershor 2020). "Health experts and state leaders fear coronavirus could spread rapidly during mass protests in US". CNN (në anglisht). Marrë më qershor 1, 2020.
 16. ^ Beer, Tommy. "Experts Fear Minneapolis Protests Will Trigger Spike In Coronavirus Cases". Forbes (në anglisht). Marrë më maj 31, 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]