Providence

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Providence
Providence
Qytet
Providence RI skyline2.jpg
Skeda:SHBA
Population
 • Total(2.010) 178,042
Websitewww.providenceri.com

Providence është kryeqyteti dhe qyteti më i populluar i shtetit Rhode IslandSHBA-së dhe ishte një nga qytetet e para të themeluara në Shtetet e Bashkuara. I ndodhur në qarkun Providence, ai është qyteti i tretë më i madh në rajonin e New England. Ai ndodhet në grykën e lumit Providence, në Gjirin Narraganestt.