Providence

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Providence
Providence
Qytet
noform
Vendndodhja
Providence is located in SHBA
Providence
Providence

Koordinatat: 41°49′25″V 71°25′20″P / 41.82361°V 71.42222°P / 41.82361; -71.42222

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Rhode Island
Qarku Providence
Kryetari i Bashkisë Angel Taveras
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 53 km2
Lartësia 23 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 178.042 banorë
Dendësia 3.840 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 02901–02912, 02918, 02919, 02940
Prefiksi 401
Koordinatat 41° 49′ 25″ Veri

71° 25′ 20″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.providenceri.com

Providence është kryeqyteti dhe qyteti më i populluar i shtetit Rhode IslandSHBA-së dhe ishte një nga qytetet e para të themeluara në Shtetet e Bashkuara. I ndodhur në qarkun Providence, ai është qyteti i tretë më i madh në rajonin e New England. Ai ndodhet në grykën e lumit Providence, në Gjirin Narraganestt.