Provinca Barcelona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca Barcelona
Província de Barcelona (katalonisht)
Provincia de Barcelona (Spanjisht)
Provincë
Stema_figura
Stema
Flag of Barcelona province(official).svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Katalonia
Kryeqyteti Barcelona
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7,733 km2
Popullsia 5,540,925 banorë (2013 [1])

Barcelona është një provincë e komunitetit autonom Katalonia, në Spanjë. Barcelona ka një popullsi prej 5,540,925 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 7,733 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Population Figures referring to Municipal Register 1 January 2013 - Instituto Nacional de Estadística. (National Statistics Institute)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]