Jump to content

Provinca Meka

Coordinates: 21°30′N 41°0′E / 21.500°N 41.000°E / 21.500; 41.000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca Meka
منطقة مكة
Vendodhja e Rajonit të Mekës në hartën e Arabisë Saudite e theksuar me të kuqe
Vendodhja e Rajonit të Mekës në hartën e Arabisë Saudite e theksuar me të kuqe
Koordinatat: 21°30′N 41°0′E / 21.500°N 41.000°E / 21.500; 41.000
ShtetiStampa:Country data Saudi Arabia Arabia Saudite
KryeqytetiMeka
Qyteti më madhXhide
Governoratet
List
Qeveria
 • GuvernatoriKhalid bin Faisal Al Saud
 • Zv.GuvernatorBadr bin Sultan bin Abdulaziz
Sipërfaqja
 • Gjithsej153.148 km2 (59,131 sq mi)
Popullsia
 (2017)
 • Gjithsej8.557.766
 • Dendësia56/km2 (150/sq mi)
Kodi ISO 3166SA-02
Faqja zyrtarewww.makkah.gov.sa

Provinca Meka (arabisht: مِنْطَقَة مَكَّة‎ Minṭaqat Makkah), e njohur gjithashtu si Rajoni Mekë, është një nga 13 provincat e Arabisë Saudite. Është provinca e tretë më e madhe për nga sipërfaqja me 153,128 km2 dhe më e populluara me një popullsi prej 8,557,766 që nga viti 2017, nga të cilat 4,041,189 ishin shtetas të huaj dhe 4,516,577 ishin sauditë.[1] Ndodhet në rajonin historik të Hixhazit dhe ka një vijë bregdetare të zgjeruar në Detin e Kuq. Kryeqyteti i saj është Meka, qyteti më i shenjtëIslam, dhe qyteti më i madh është Xhide, i cili është qyteti port kryesor i Arabisë Saudite. Provinca përbën 26.29% të popullsisë së Arabisë Saudite dhe ka marrë emrin e qytetit të shenjtë të Mekës.

Historikisht, zona ishte e banuar nga Kurejshët, Benu Kinanah dhe Thaqif, midis fiseve të tjera. Një pjesë e rajonit të Hixhazit, provinca ka parë disa shkëmbime pushteti midis shumë mbretërive islame brenda një periudhe të shkurtër kohore. Provinca fiton rëndësinë e saj pasi përmban qytetin e Mekës, vendlindjen e Muhamedit, dhe disa vende të tjera historike islame, si fshati Hudejbije, ku thuhet se është rënë dakord për Marrëveshjen e Hudejbijes. Kohët e fundit, provinca u modernizua nën Perandorinë Osmane dhe Mbretërinë e Arabisë Saudite pas bumit të naftës. Shumica e popullsisë është e përqendruar në tre qytete: Xhide, Meka dhe Taif. Xhide është qyteti më i madh në provincë dhe i dyti më i madh në Arabinë Saudite me një popullsi të vlerësuar prej 2,867,446 që nga viti 2020.[2] Meka është qyteti i dytë më i madh në provincë dhe i treti më i madhi në mbretëri me 1,323,624 banorë.[2] Pas qytetit të Taifit në vendin e tretë, Rabigh, Shafa, Turbah dhe Xhumum janë qytete dhe qyteza të tjera të populluara në rajon.[2] Rajoni pranon pelegrinët myslimanëUmres dhe Haxhillëkut gjatë gjithë vitit dhe popullsia e tij rritet deri në 2 milionë gjatë Haxhilëkut. Ka afërsisht 700 kilometra vijë bregdetare në Detin e Kuq dhe pret rafineritë e naftës në Rabigh, portet dhe objektet e eksportit të naftës në Xhide, Universitetin e Shkencës dhe Teknologjisë Mbreti Abdullah dhe Qytetin Ekonomik të Mbretit Abdullah. Provinca gjithashtu pret një pjesë të linjës hekurudhore të shpejtësisë së lartë Haramain, e cila është linja e parë dhe e vetme hekurudhore me shpejtësi të lartë në Arabinë Saudite.[3]

Provinca është e ndarë në 11 governorate, nga të cilat 5 janë klasifikuar në Kategorinë A dhe pjesa tjetër, Kategoria B, me Mekën që shërben si seli administrative dhe kryeqyteti i provincës. Ajo qeveriset nga një emir, i përkthyer si guvernator nga arabishtja, i cili ndihmohet nga zëvendës guvernator, të dy të emëruar nga Mbreti i Arabisë Saudite. Emiri aktual është Halid bin Feisal Al Saud, i cili ka mbajtur postin për një mandat të dytë që nga viti 2015.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population Characteristics surveys" (PDF) (në arabisht). Autoriteti i Përgjithshëm për Statistikat (Arabia Saudite). 2017. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 mars 2019. Marrë më 7 janar 2019.
  2. ^ a b c "Population of Cities in Saudi Arabia (2021)". worldpopulationreview.com (në anglisht). Marrë më 2020-04-14.
  3. ^ 2011-10-26T13:19:00+01:00. "Spanish consortium wins Haramain High Speed Rail contract". Railway Gazette International (në anglisht). Marrë më 2020-08-01.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
  4. ^ "Emirate of Makkah Province". Ministry of Interior (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2021. Marrë më 24 dhjetor 2021.