Provinca e Bergamos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 40°38′00″V 15°48′00″L / 40.633333°V 15.8°L / 40.633333; 15.8

Provinca e Bergamos
Italisht : Provincia di Bergamo
Provincë
noform
Pallati i Provincës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Lombardia
Kryeqendra Bergamo
Presidenti Ettore Pietro Pirovano
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.722,86 km2
Popullsia (2012) 1.107.950 banorë
Dendësia 406,91 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 24121-24129 (Bergamo), 24000-24100(provinca)
Prefiksi 02, 030, 035, 0345, 0346, 0363
Nr. i komunave 244
Faqja Zyrtare www.provincia.bergamo.it


Provinca e Bergamos është një provincë italiane e LombardisëItali, me kryeqytet Bergamo. E vendosur në qendër të rajonit, ajo ka një sipërfaqe prej 2722,86 km².

Provinca e Bergamos kufizohet në veri me Provincën e Sondrios, në perëndim me Provincën e Lekos, Provincën e Milanos dhe për një pjesë të vogël me Provincën e Monzës e Brianzës, në jug me Provincën e Kremonës dhe në lindje me Provincën e Breshias.