Jump to content

Provinca e Bergamos

Coordinates: 40°38′00″N 15°48′00″E / 40.633333°N 15.8°E / 40.633333; 15.8
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

40°38′00″N 15°48′00″E / 40.633333°N 15.8°E / 40.633333; 15.8

Provinca e Bergamos
Provincia di Bergamo
Pallati i Provincës
Pallati i Provincës
Popullsia
 • Gjithsej(2.012) 1,107,950
{{{postal_code_type}}}
24121-24129 (Bergamo), 24000-24100(provinca)
Faqja zyrtarewww.provincia.bergamo.it

Provinca e Bergamos është një provincë italiane e LombardisëItali, me kryeqytet Bergamo. E vendosur në qendër të rajonit, ajo ka një sipërfaqe prej 2722,86 km².

Provinca e Bergamos kufizohet në veri me Provincën e Sondrios, në perëndim me Provincën e Lekos, Provincën e Milanos dhe për një pjesë të vogël me Provincën e Monzës e Brianzës, në jug me Provincën e Kremonës dhe në lindje me Provincën e Breshias.