Provinca e Izernias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Izernias
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Molise
Kryeqendra Izernia
Presidenti Luigi Mazzuto
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.529 km2
Dendësia 57,98 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 0865, 0874
Nr. i komunave 52
Faqja Zyrtare provincia.isernia.it


Provinca e Isernia (italisht:) është një krahinë italiane e rajonit të Molises prej 88.659 banorë. Ajo është e pasur me shumë komuna të vogla, shumica e të cilave nuk i kalojnë një mijë njësi. Komunat më të rëndësishme në aspektin socio-ekonomik janë Isernia dhe Venafro.