Jump to content

Provinca e Izernias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca e Izernias
Provincia di Isernia
Popullsia
 • Gjithsej88 659
{{{postal_code_type}}}
86170 Izernia
86070-86097 provinca
Faqja zyrtareprovincia.isernia.it

Provinca e Isernia (italisht:) është një krahinë italiane e rajonit të Molises prej 88.659 banorë. Ajo është e pasur me shumë komuna të vogla, shumica e të cilave nuk i kalojnë një mijë njësi. Komunat më të rëndësishme në aspektin socio-ekonomik janë Isernia dhe Venafro.