Provinca e Krotones

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Krotones
Provincia di Crotone
Stema zyrtare e Provinca e Krotones
Map Province of Crotone.svg
Popullsia
 • Total174,532
Faqja zyrtarewww.provincia.crotone.it

Provinca e Krotones (italisht: Provincia di Crotone) është një krahinë italiane e Kalabrisë me 174.532 banorë. Kryeqendra e saj është Krotone. Ajo mbulon një sipërfaqe prej 1.716 km katrorë dhe përfshin 27 komuna.

Me pamje nga deti Jon në lindje, kufizohet në veri-perëndim me krahinën e Kozencë dhe jug-perëndim me krahinën e Catanzaro.

Krahinë është themeluar 6 mars 1992, me një ndarje të territorit të përfshirë më parë në provincën e Catanzaro.Agjencia u bë operativ në pranverën e vitit 1995, nëpërmjet zgjedhjes së këshillit të parë provinciale.

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.