Provinca e Krotones

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Krotones
Italisht : Provincia di Crotone
Provincë
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kalabria
Kryeqendra Krotone
Presidenti Stanislao Zurlo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.716 km2
Popullsia 174.532 banorë
Dendësia 101,71 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 88900
Prefiksi 0962
Nr. i komunave 27
Faqja Zyrtare www.provincia.crotone.it


Provinca e Krotones (italisht: Provincia di Crotone) është një krahinë italiane e Kalabrisë me 174.532 banorë. Kryeqendra e saj është Krotone. Ajo mbulon një sipërfaqe prej 1.716 km katrorë dhe përfshin 27 komuna.

Me pamje nga deti Jon në lindje, kufizohet në veri-perëndim me krahinën e Kozencë dhe jug-perëndim me krahinën e Catanzaro.

Krahinë është themeluar 6 mars 1992, me një ndarje të territorit të përfshirë më parë në provincën e Catanzaro.Agjencia u bë operativ në pranverën e vitit 1995, nëpërmjet zgjedhjes së këshillit të parë provinciale.