Provinca e Milanos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Milanos
Italisht : Provincia di Milano
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Lombardia
Kryeqendra Milano
Presidenti Guido Podestà
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.575 km2
Popullsia 3.187.548 (30 nëntor 2011) banorë
Dendësia 2.023,84 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 20121-20162 Milano, 20010-20099 komunat e tjera
Prefiksi 02, 0331, 0363, 0371
Nr. i komunave 134
Faqja Zyrtare www.provincia.milano.it


Provinca e Milanos është një provincë e rajonit të LombardisëItali. Ajo ka një sipërfaqe prej 1575 km² dhe ndahet në 134 komuna.

Provinca e Milanos kufizohet në veri nga Provinca e Varezes dhe Provinca e Monzës e Brianzës, në lindje nga Provinca e Bergamos, në jug lindje nga Provinca e Kremonës dhe Provinca e Lodit, në jugperëndim nga Provinca e Pavias, në perëndim nga Provinca e Novarës e rajonit të Piemontes. Ajo gjithashtu përfshin komunën e San Colombano al Lambros një zonë e shkëputur e ndodhur midis provincave të Lodit dhe Pavias.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]