Provinca e Parmës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Parmës
Italisht : Provincia di Parma
Provincë
noform
Pallati i Provincës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Emilia-Romanja
Kryeqendra Parma
Presidenti Filippo Fritelli
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.447,48 km2
Popullsia (2014) 444.450 banorë
Dendësia 128,92 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 43121-43126 (Parma), 43010-43059 (Provinca)
Prefiksi 0521, 0524, 0525
Nr. i komunave 46
Faqja Zyrtare www.provincia.parma.it


Provinca e Parmës

Provinca e Parmës (italisht:Provincia di Parma) është një provincë italiane e rajonit Emilia-Romanja.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Kremonës dhe Provinca e Mantovës të rajonit Lombardia, në lindje nga Provinca e Rexhio Emilias, në jug nga Provinca e Masa Karrarës e rajonit Toskana dhe Provinca e Specias e rajonit Liguria dhe në perëndim nga Provinca e Piaçencës.