Jump to content

Psikologjia klinike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Psikologjia klinike është një degë e psikologjisë e cila merret me vlerësimin dhe trajtimin e sëmundjeve mendore, sjelljeve jonormale dhe problemeve psikologjike. Kjo fushë studimore aplikative integron shkencën e psikologjisë me trajtimin e problemeve komplekse të njeriut. Gjithashtu ajo merret edhe me hulumtime, testime te ndryshme psikike, identifikimin, diagnostikimin dhe trajtimin e çrregullimeve të ndryshme të njeriut.[1][2][3][4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "About Clinical Psychology". American Psychological Association. American Psychological Association, Division 12. 1996. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2015. Marrë më 5 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  2. ^ Plante, Thomas. (2005). Contemporary Clinical Psychology. New York: Wiley. ISBN 0-471-47276-X
  3. ^ Brain, Christine. (2002). Advanced psychology: applications, issues and perspectives. Cheltenham: Nelson Thornes. ISBN 0-17-490058-9
  4. ^ McFall, Richard M. (2006). "Doctoral Training in Clinical Psychology". Annual Review of Clinical Psychology. 2 (1): 21–49. doi:10.1146/annurev.clinpsy.2.022305.095245. ISSN 1548-5943. PMID 17716063. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)